• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Podlaskie: trzy szpitale z umowami w programie profilaktyki raka jelita grubego

Autor: • Źródło: PAP04 listopada 2022 14:35

Trzy szpitale: Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, Białostockie Centrum Onkologii i szpital w Łapach będą realizować program badań przesiewowych raka jelita grubego w Podlaskiem - podał w piątek Narodowy Fundusz Zdrowia, który podpisał z tymi placówkami umowy w tej sprawie.

Podlaskie: trzy szpitale z umowami w programie profilaktyki raka jelita grubego
  • NFZ w Białymstoku podał, że finansuje ten program od 1 listopada.
  • Podpisane umowy są pierwszymi w tym programie
  • Od 20 października trwa konkurs ofert, do którego placówki mogą się zgłaszać. Konkurs ma być rozstrzygnięty 18 listopada

Zwiększenie dostępności badań

- Celem programu jest spadek umieralności i zapadalności na raka jelita grubego poprzez wykonanie kolonoskopii przesiewowej - poinformowała w komunikacie rzeczniczka podlaskiego NFZ Beata Leszczyńska.

Główny cel tych działań to zwiększenie dostępności do takich badań w regionie.

- Rak jelita grubego stanowi obecnie drugą pozycję (po raku płuca) wśród wszystkich zapadalności na nowotwory w populacji polskiej i drugą w grupie onkologicznych przyczyn zgonów. Jest więc jednym z najistotniejszych epidemiologicznie problemów w populacji. Dlatego Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ w Białymstoku ogłosił kolejne postępowania w trybie konkursu ofert na realizację świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie program badań przesiewowych raka jelita grubego. Rozstrzygnięcie konkursu ofert nastąpi 18 listopada - poinformował cytowany w komunikacie dyrektor podlaskiego NFZ Maciej Olesiński.

NFZ przypomina, że z kolonoskopię mogą wykonać osoby w wieku 50-65 lat, albo młodsze w wieku 40-49 jeśli posiadają w rodzinie osoby najbliższej spokrewnione, które zachorowały na raka jelita grubego. Nie trzeba mieć skierowania, a jedynie zgłosić się do danego szpitala realizującego program i zapisać się na badanie.

NFZ przypomniał, że w Podlaskiem kolonoskopia wykonywana jest w 21 pracowniach, z czego 7 jest w Białymstoku.

Szpitale: Uniwersytecki Szpital Kliniczny, Białostockie Centrum Onkologii i szpital w Łapach w ramach podpisanych z NFZ umów będą wykonywać kolonoskopie do końca czerwca 2023 r.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum