• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Podlaskie: ok. 700 osób skorzystało już z projektu rehabilitacji onkologicznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 lutego 2020 15:54

Około 700 osób, które zachorowały na nowotwór, skorzystało już z projektu rehabilitacji onkologicznej, który ma im pomóc odnaleźć się na rynku pracy i wrócić do aktywności po chorobie - poinformowało Białostockie Centrum Onkologii (BCO).

Chodzi o szybki powrót do aktywności po chorobie Fot. Archiwum

Turnusy rehabilitacyjne, pomoc psychologiczna, edukacja - to niektóre formy pomocy jaką otrzymują pacjenci. Projekt "Idź naprzód. Ciesz się życiem" jest realizowany od grudnia 2017 r. Białostockie Centrum Onkologii prowadzi go wspólnie ze szpitalem ogólnym w Wysokiem Mazowieckiem.

Do końca 2021 r. z takiej pomocy może skorzystać pond 4,9 tys. osób. To przedsięwzięcie skierowane do osób w wieku 20-64 lata, które zachorowały na raka od 2016 r. lub zachorują jeszcze w 2020 r. W kilku miastach powiatowych w regionie działają specjalne punkty konsultacyjne projektu i tam mogą się zgłaszać zainteresowani. W ramach projektu szkolą się też m.in. psychoonkolodzy.

Kierująca Zakładem Rehabilitacji w Białostockim Centrum Onkologii dr Joanna Filipowska podkreśliła, że rehabilitacja onkologiczna jest równie ważna jak leczenie chorego, bo ma pomóc pacjentowi po zakończeniu leczenia.

- Jej celem jest przywrócenie pacjentów do sprawności, zarówno w czynnościach codziennych, życiu społecznym i zawodowym oraz profilaktyka niepełnosprawności wynikającej z następstw choroby i jej leczenia. W obecnych czasach pacjenci coraz częściej czują potrzebę pracy w czasie leczenia onkologicznego lub bardzo szybkiego powrotu do niej po chorobie - oceniła dr Filipowska. Dodała, że postęp w rehabilitacji onkologicznej jest duży, ale w Polsce mamy mało osób, które się tym zakresem zajmują.

Kierownik sekcji ds. funduszy europejskich w Białostockim Centrum Onkologii Anna Skrzeczyńska podkreśliła, że rehabilitacja po chorobie onkologicznej, z jakiej mogą korzystać pacjenci w ramach projektu, jest czymś "dodatkowym, niestandardowym". Dodała, że wsparcie, jakie otrzymuje pacjent, jest dopasowane do jego potrzeb - są to np. spotkania z psychologiem, dietetykiem czy pracownikiem socjalnym.

Z projektu skorzystało na razie 700 osób, przy czym 500 bezpośrednio wzięło udział w rehabilitacji, pozostałe osoby czekają na wyznaczenie terminów. - Projekt będzie realizowany jeszcze przez blisko dwa lata - do końca 2021 roku. Zachęcamy do skorzystania z oferowanego wsparcia - dodała Skrzeczyńska.

Psycholog, psychoterapeuta BCO Anna Saniukiewicz podkreśliła, że pacjenci często czują się zagubieni, nurtuje ich wiele pytań związanych z ich zdrowiem, ale też życiem, terapią, sytuacją społeczną i taką wiedzę w ramach projektu mogą otrzymać.

- Często rozwiewanie wątpliwości daje ulgę i spokój, i na tym nam zależy. Dokładamy starań aby każda osoba mogła skorzystać z fachowej wiedzy naszych specjalistów w trakcie kilkudniowych turnusów organizowanych w naszym szpitalu. Chcemy aby pacjenci mogli po chorobie powrócić do aktywności z jakiej korzystali przed chorobą - podkreśliła Saniukiewicz w materiałach o projekcie przekazanych PAP przez BCO.

Projekt jest dofinansowany z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 (wartość projektu to ponad 9,5 mln zł z czego z UE pochodzi 8,1 mln zł).

Izabela Próchnicka - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum