• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Podlaskie: BCO zachęca kobiety do profilaktyki raka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 maja 2018 14:30

Badania profilaktyczne i zdrowy tryb życia to najlepsze metody zapobiegania chorobom nowotworowym, dlatego trzeba się badać - przekonuje Białostockie Centrum Onkologii w akcji "A ja wolę zdrową mamę" i przed Dniem Matki zachęca do takich badań.

Podlaskie: BCO zachęca kobiety do profilaktyki raka. Fot. Archiwum

Pacjentkom BCO w poradni rozdawano wpiątek (25 maja) ulotki z informacją i instrukcją samobadania piersi, kosmetyki.

Dyrektor BCO Magdalena Borkowska wyjaśniła, że głównym celem akcji jest zaproszenie pań do tego, by korzystały z badań profilaktycznych, z dbania o zdrowie. - Swoim przykładem chcielibyśmy pokazać, że to zdrowie jest dla nas bardzo, bardzo ważne. Stąd też dzisiejsza akcja - dodała.

Szefowa Zakładu Patomorfologii w Białostockim Centrum Onkologii, lekarz patomorfolog Luiza Koda (na co dzień mama trójki dzieci) apelowała na konferencji prasowej do wszystkich mam, żeby korzystały z badań profilaktycznych.

- Warunkiem skuteczności programów profilaktycznych jest masowość, długoterminowość i wysoka jakość. Jeśli chodzi o wysoką jakość, ja nie mam wątpliwości, że nie odstajemy od innych europejskich krajów, o długoterminowość - też, są to już akcje długoletnie. Natomiast odstajemy w znacznym stopniu jeśli chodzi o zgłaszalność - mówiła Luiza Koda.

Wskazała, że np. w przypadku programu profilaktyki raka szyjki macicy, który działa od ponad 10 lat, zgłaszalność na badania wynosi ok. 25-27 proc. Lekarka oceniła, że to "zatrważająco" mało, mimo, że jest tak wiele akcji zachęcających do badań.

Dla porównania podała, że np. w Szwecji na badania zgłasza się ponad 90 proc. kobiet, a w Wielkiej Brytanii ok. 80 proc. - Trzeba tutaj budować świadomość kobiet przede wszystkim. Ważne są właśnie tego typu akcje - podkreślała Koda. - Apeluję do mam, żeby zgłaszały się na te badania, żeby dały szanse sobie i dzieciom na to, żeby się sobą cieszyć jak najdłużej, żeby były aktywnymi, zdrowymi mamami, a w przyszłości aktywnymi, zdrowymi babciami - dodała.

W BCO w 2017 r. wykonano ponad 6,2 tys. mammografii i prawie 1,4 tys. badań cytologicznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum