• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Podkarpackie: pacjenci odbierają zielone karty dla chorych na raka

Autor: Supernowości/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2015 13:30

Od nowego roku priorytet ma pakiet onkologiczny i chorzy, u których lekarz rodzinny lub specjalista podejrzewa nowotwór. A co z tymi, którzy z rakiem walczą już od kilku lat? Czy nie mają trudności z dostaniem się na wizyty kontrolne?

Podkarpackie: pacjenci odbierają zielone karty dla chorych na raka

Dr n. med. Jan Gawełko, szef Podkarpackiego Centrum Onkologicznego w Rzeszowie uspokaja, że na razie nie ma w regionie żadnych ograniczeń w wizytach kontrolnych dla osób kontynuujących leczenie onkologiczne. Zastrzega też, że nie oznacza to, iż kiedy dotrze na Podkarpacie duża fala nowych pacjentów, nie będzie problemu.

Dotychczas wszystkich zielonych kart wydano na Podkarpaciu 465, z czego na podstawową opiekę zdrowotną (POZ) wypada 94, a ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS) ponad 70. Resztę kart wydały szpitale, najwięcej w Brzozowie.

Według założeń pakietu onkologicznego, od postawienia wstępnego rozpoznania do rozpoczęcia terapii nie powinno minąć więcej niż dziewięć tygodni. Następnie pacjentem z zieloną kartą i potwierdzoną diagnozą powinno zająć się konsylium lekarskie. Niestety konsylia w składzie wymaganym przez przepisy ministerialne są w stanie zorganizować bez problemów tylko dwa szpitale - Podkarpackie Centrum Onkologii w Rzeszowie oraz Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny w Brzozowie.

Eksperci jednak wyjaśniają, że jeśli zajdzie taka potrzeba, będą organizowane konsylia dla pacjentów z innych placówek.

Więcej: supernowosci24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum