• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Płock: szpitale miejski i wojewódzki zapowiadają tworzenie własnych ośrodków onkologii

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: KR, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia   • 11 lipca 2013 18:16

Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej ogłosił, że planuje przeprowadzkę do nowej siedziby, w której powstanie także ośrodek onkologii. Wojewódzki Szpital Zespolony również chce stworzyć onkologiczną lecznicę.

Płock: szpitale miejski i wojewódzki zapowiadają tworzenie własnych ośrodków onkologii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

9 lipca Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka, podpisał list intencyjny w sprawie budowy wysokospecjalistycznego szpitala z ośrodkiem onkologicznym. Pod listem podpis złożyli również Ewa Nieścierenko, prezes Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej oraz Jarosław Wołosiński, prezes zarządu GOV-INVEST, reprezentujący konsorcjum firm, które miałyby zająć się budową obiektu.

- Zajmiemy się  wybudowaniem gmachu i obsługą infrastruktury. Za leczenie będzie odpowiadał Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej i partnerzy z branży onkologicznej - mówił Wołosiński.

Podpisanie dokumentu zakończyło trwające od pół roku rozmowy. W najbliższych tygodniach będą kontynuowane dalsze ustalenia. Za dwa miesiące strony planują przedstawić konkrety Radzie Miasta Płocka.

Płocki ośrodek onkologii miałby działać pod szyldem jednego z najlepszych centrów onkologii w kraju. Obsługiwałoby od 3 do 3,5 tys. pacjentów rocznie. Leczeni byliby oni kompleksowo w zakresie chirurgii, chemioterapii i radioterapii.

Według planów, do nowego budynku, oprócz onkologii, miałby przenieść się szpital Św. Trójcy, najprawdopodobniej bez oddziału psychiatrycznego. Sfinansowanie budowy ma leżeć po stronie konsorcjum firm. Potem przez określoną liczbę lat będzie ono właścicielem budynku, który wydzierżawi operatorowi szpitala.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, plany stworzenia ośrodka onkologicznego ma również Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku. Umowa ma zostać podpisana na przełomie sierpnia i września, koszt inwestycji to ok. 70-80 mln zł. Chodzi o budowę zakładu radioterapii - w połączeniu z działającym od dwóch lat w szpitalu oddziałem onkologicznym stworzą właśnie wspomniany ośrodek. Ma go prowadzić zewnętrzna firma, szpital będzie jej dzierżawił teren.

W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka wskazuje, że władze miasta biorą pod uwagę plany Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego i na pewno będą o nich rozmawiać z władzami województwa.

- Dużo zależy też od partnerów prywatnych, z którymi cały czas prowadzimy ustalenia. Podpisanie listu intencyjnego jest początkiem drogi miasta do wybudowania szpitala. Zamierzenia władz województwa również są dopiero planami i nie wiadomo, czy zostaną zrealizowane - zaznacza prezydent Nowakowski.

Marta Milewska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego informuje RZ, że urząd nie otrzymał od miasta informacji na temat planów Płocka w tym zakresie. Dodaje jednak, że to szpital wojewódzki jest największą placówką leczniczą w tej okolicy, posiada doskonałe zaplecze medyczne, kadrę i warunki, a dzięki środkom unijnym zaledwie dwa lata temu udało się tam stworzyć nowy pawilon - oddział onkologii.  Naturalnym poszerzeniem oferty byłoby zatem uruchomienie świadczeń z zakresu radioterapii. Zwraca też uwagę, że ośrodek radioterapii nie byłby inwestycją samorządu województwa, ale prywatnego podmiotu wyłonionego w drodze przetargu, który miałby dzierżawić jedynie grunt od placówki. Ewentualne ryzyko leży więc po stronie inwestora.

Na łamach portalu rynekzdrowia.pl Marek Wójcik, ekspert ds. ochrony zdrowia Związku Powiatów Polskich zwracał uwagę na potrzebę tworzenia merytorycznych map potrzeb zdrowotnych, ograniczania zbędnych inwestycji i premiowania łączenia potencjału podmiotów leczniczych.

 - W ostatnich latach dokonał się nieprawdopodobny skok jakościowy w infrastrukturze ochronie zdrowia. Nie da się jednak utrzymać tempa w takim wymiarze. Czas nad tym zapanować. Spójrzmy np. na niektóre duże miasta, w których są szpital wojewódzki i miejski. Często trwa tam swoisty wyścig zbrojeń - mówił Wójcik.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum