• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Płock: 60 mln zł będzie kosztować nowoczesne Centrum Radioterapii

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 26 września 2013 11:05

Przedstawiciele Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. M. Kacprzaka w Płocku oraz spółki Radiology Therapeutic Center Poland podpisali 25 września umowę na dzierżawę gruntu. Powstanie na nim Centrum Radioterapii Amethyst.

Płock: 60 mln zł będzie kosztować nowoczesne Centrum Radioterapii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
W lutym 2011r. w wyniku przekształcenia, istniejącego od 2000 r. oddziału dziennego onkologii zachowawczej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku powstał zlokalizowany w nowym pawilonie oddział onkologiczny. Szpital dąży do tego, by stać się pełnoprofilowym ośrodkiem onkologicznym. W tym celu stale rozwija oddział onkologiczny, a kolejnym krokiem będzie uruchomienie nowoczesnego ośrodka radioterapii.   

Przetarg na dzierżawę gruntu wygrała spółka RTCP. Właścicielem tej firmy jest holding medyczny R.T.C., który realizuje przedsięwzięcia w Polsce, Rumuni i Niemczech. Jego właściciele od wielu lat inwestują w sprawdzone projekty medyczne na świecie, takie jak europejski gigant A&D Pharma czy TAOZ, międzynarodowa sieć stacji dializ.

Od września 2012 r. w Bukareszcie w Rumunii działa pierwszy ośrodek Amethyst Radiotherapy. W Polsce oprócz inwestycji w Płocku, budowane jest Centrum Amethyst w Krakowie przy Szpitalu Specjalistycznym im. Rydygiera, a podobny projekt jest przygotowywany w Przemyślu. Płockie Centrum wyposażone zostanie w najnowocześniejszy sprzęt, wprowadzone zostaną międzynarodowe standardy obsługi pacjentów i procedury medyczne, a trudniejsze przypadki będą mogły być konsultowane z zagranicznymi partnerami.

W Płocku na działce o powierzchni około 5600 metrów kw. RTCP wybuduje nowoczesny zakład radioterapii, brachyterapii i poradnię radioterapeutyczną. Obiekt będzie wyposażony w dwa najnowocześniejsze akceleratory firmy Elekta.

Zgromadzony w Centrum sprzęt umożliwi realizację wysokospecjalistycznych procedur radioterapeutycznych, m.in. technik stereotaktycznych, IMRT (Intensity Modulated Radiotherapy), technik dynamicznych typu VMAT. Cały personel przejdzie przeszkolenie i odbędzie zagraniczne staże w partnerskich ośrodkach sieci Amethyst na świecie.

Po podpisaniu umowy RTCP rozpocznie przygotowywanie projektu Centrum Amethyst w Płocku. Budowa ruszy w przyszłym roku. Koszt całej inwestycji to 60 mln zł, które w całości zostaną pokryte przez firmę RTCP.

Powstający ośrodek będzie mógł przyjąć około 2000 pacjentów rocznie, a rozpocznie działanie pod koniec 2014 r. Terminy te należy jednak traktować jako wstępne. Wiele w tej chwili zależy od polityki kontraktowania usług przez NFZ. Obecnie pojawiają się informacje o możliwości wstrzymania podpisywania nowych kontraktów w zakresie radioterapii. Tymczasem centra Amethyst działają wyłącznie na podstawie umów podpisanych z NFZ. Pacjenci nie płacą za leczenie radioterapeutyczne.

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik podkreślił znaczenie inwestycji dla mieszkańców regionu płockiego. Obecnie pacjenci wymagający tego rodzaju leczenia korzystają z ośrodków w Warszawie, Łodzi lub Bydgoszczy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum