×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Piotr Warczyński: do końca roku będzie ok. 300 tys. kart DiLO

Autor: IB/Rynek Zdrowia27 października 2015 10:34

- W styczniu br. ruszył pakiet onkologiczny, oczekiwany przez pacjentów ze względu na bezlimitowość świadczeń. Nie ma wątpliwości, że był potrzebny - mówił podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotr Warczyński podczas sesji "Polska onkologia - osiągnięcia i pakiet problemów do rozwiązania" w ramach XI Forum Rynku Zdrowia w Warszawie (22-23 października br.).

Piotr Warczyński: do końca roku będzie ok. 300 tys. kart DiLO
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Statystyki pokazują, że dotychczas wydano ponad 200 tys. kart DiLO (Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego - red.) i spodziewamy się, że do końca roku będzie ich 250-300 tys. Okazuje się ponadto, że blisko 99% pacjentów otrzymuje świadczenia w wyznaczonych terminach. Fakt ten potwierdzają niezależne badania - wskazywał Piotr Warczyński.

Dodał, że obecnie pakiet został poprawiony za pomocą trzech rozporządzeń ministra zdrowia, bez modyfikacji ustawy.

Zmiany dotyczyły karty DiLO, jej struktury oraz czasu wypełniania (podmiot zyskuje na ten cel trzy dni), zakresu działania pakietu onkologicznego, do którego weszła część rozpoznań oraz składu konsyliów (zmiany pozwolą na uelastycznienie w tym zakresie, zwłaszcza w przypadku hematologii).

Wiceminister zdrowia przypomniał, że są też zmiany wynikające z zarządzeń prezesa NFZ. Projekty tych zarządzeń powinny być prezentowane lada dzień. Wynika z nich, że bezlimitowa będzie również radioterapia paliatywna, a badania PET nie znajdą się w ryczałcie, ale będą finansowane osobno.

- Istotną zmianą będzie także przekazanie kodów źródłowych systemu informatycznego, co pozwoli na zaimplementowanie do własnych systemów informatycznych świadczeniodawców. Umożliwi to uniknięcie dużych uciążliwości związanych z wypełnianiem karty DiLO - trzy czwarte karty będzie wypełniało się samo, ponieważ dane będą zasysane z dokumentacji medycznej pacjenta - wyjaśnił Piotr Warczyński.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum