×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Pionierska operacja u dziewczynki z nowotworem jelita grubego w wyrostku robaczkowym

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia05 marca 2023 09:15

Pierwsza taka operacja w Małopolsce. Lekarze chirurdzy z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, przy wsparciu prof. Piotra Richtera ze Szpitala Uniwersyteckiego, zastosowali podczas operacji u dziecka chemioterapię bezpośrednio do jamy otrzewnej podczas wycięcia guza.

Pionierska operacja u dziewczynki z nowotworem jelita grubego w wyrostku robaczkowym
Pierwsza taka operacja w Małopolsce Fot. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

 

Pierwsza taka operacja w Małopolsce 

- U pacjentki Kliniki Chirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, rozpoznano nowotwór jelita grubego zlokalizowany w wyrostku robaczkowym. Jest on typowy dla osób dorosłych – nie dla dzieci. Wyjątkowy typ nowotworu i jego lokalizacja wymagała odpowiedniego przygotowania do leczenia operacyjnego. Poza chirurgicznym usunięciem nowotworu, ze względu na ryzyko rozsiewu komórek nowotworowych w jamie brzusznej, w trakcie operacji wykonano jednoczasową dootrzewnową chemioterapię perfuzyjną w temperaturze do 42 stopni (tzw. HIPEC – Hyperthermic IntraPEritoneal Chemotherapy) - informuje Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie.

Jak dodają przedstawiciele lecznicy, była to pionierska procedura HIPEC u dziecka w Małopolsce, wcześniej wykonana tylko w Szpitalu w Gdańsku. 

Operację przeprowadzili lekarze chirurdzy w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym przy wsparciu prof. Piotra Richtera, kierującego Oddziałem Klinicznym Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Gastroenterologicznej i Transplantologii Szpitala Uniwersytecki w Krakowie, który od lat z powodzeniem stosuję tę metodę u dorosłych pacjentów.

Dziewczynka, jak podkreśla USD, zniosła operację i chemioterapię dootrzewnową dobrze, wszystkie elementy leczenia przebiegły zgodnie z planem.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum