×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Pierwsza w Polsce operacja raka odbytnicy z radioterapią śródoperacyjną została wykonana w Lublinie

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP30 stycznia 2023 07:30

W szpitalu klinicznym nr 1 w Lublinie specjaliści przeprowadzili pierwszą w Polsce operację raka odbytnicy z wykorzystaniem radioterapii śródoperacyjnej. - Dzięki temu możemy obniżyć, a nawet zniwelować ryzyko nawrotu choroby u pacjenta – poinformował kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej w SPSK1 w Lublinie prof. Wojciech Polkowski.

Pierwsza w Polsce operacja raka odbytnicy z radioterapią śródoperacyjną została wykonana w Lublinie
W Lublinie przeprowadzono pierwszą taką operację w Polsce (zdj. ilustracyjne). Fot. Shutetrstock
  • Pierwsza w Polsce operację raka odbytnicy z wykorzystaniem radioterapii śródoperacyjnej została przeprowadzona w szpitalu klinicznym nr 1 w Lublinie
  • - Dzięki temu możemy obniżyć, a nawet zniwelować ryzyko nawrotu choroby u pacjenta – powiedział kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej w SPSK1 w Lublinie prof. Wojciech Polkowski
  • Ekspert podkreślił, że radioterapia śródoperacyjna wpływa także na skrócenie czasu trwania tradycyjnej radioterapii po operacji

Pierwsza taka operacja w Polsce

Jak przekazał prof. Polkowski, w styczniu br. zastosowano po raz pierwszy w Polsce radioterapię śródoperacyjną u chorego na zaawansowanego raka odbytnicy.

- Po usunięciu nowotworu - w trakcie zabiegu - podaje się bezpośrednio w to miejsce jednorazową dawkę napromieniania. W tym przypadku było to 10 Gy o energii 6 MeV. Wtedy cały zespół musi opuścić salę operacyjną, a funkcje życiowe pacjenta monitorowane są zdalnie - wyjaśnił kierownik. Następnie, po kilku minutach, usuwany jest aplikator energii promieni jonizujących i można przystąpić do zszywania rany chirurgicznej.

Prof. Polkowski wskazał, że szpital kliniczny nr 1 w Lublinie jest jedynym ośrodkiem po prawej stronie Wisły wyposażonym w sprzęt do radioterapii śródoperacyjnej. Chodzi o mobilny akcelerator nowej generacji Mobetron. - Taki sprzęt pracuje jeszcze w Poznaniu, ale nikt w Polsce nie podjął się takiej operacji u chorego na raka odbytnicy. Doświadczenie w tym ma tylko kilka ośrodków w Europie, np. w Eindhoven w Holandii, Southampton w Wielkiej Brytanii - zwrócił uwagę profesor.

Efekty radioterapii śródoperacyjnej

W ubiegłym roku specjaliści z lubelskiego ośrodka zastosowali radioterapię śródoperacyjną u chorego na raka trzustki, a wcześniej u chorej na raka piersi. Jak wspomniał szef kliniki chirurgii onkologicznej, radioterapia śródoperacyjna wróciła do Lublina po kilku latach.

- W latach 2005-2014 wykonaliśmy ponad 200 takich operacji, głównie u chorych na raka piersi. Potem mieliśmy przerwę, aż do momentu uruchomienia w naszym szpitalu Zakładu Radioterapii wyposażonego w nowoczesny, mobilny akcelerator do radioterapii śródoperacyjnej - przekazał prof. Polkowski, podkreślając, że przy takich zabiegach potrzebna jest ścisła współpraca chirurgów z radioterapeutami i anestezjologami.

Zapytany o efekty radioterapii śródoperacyjnej zaznaczył, że u chorych na tak zaawansowane nowotwory często występuje wznowa. - Dzięki zastosowaniu radioterapii w trakcie operacji możemy obniżyć, a nawet zniwelować ryzyko nawrotu choroby, bo jesteśmy w stanie zniszczyć komórki raka - nawet te niewidoczne gołym okiem - wyjaśnił profesor.

Dodał, że radioterapia śródoperacyjna wpływa również na skrócenie czasu trwania tradycyjnej radioterapii po operacji, np. z pięciu do trzech tygodni, przez co zmniejsza się liczba wizyt pacjenta w szpitalu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum