• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Pierwsza operacja raka prostaty w szpitalu. Do końca roku zaplanowano pięćdziesiąt

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat.prasowe07 lipca 2022 08:30

Zespół oddziału urologii i urologii onkologicznej pod kierunkiem doktora Andrzeja Kupilasa przeprowadził po raz pierwszy w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach operację prostatektomii radykalnej wykorzystując możliwości specjalistycznego robota.

Pierwsza operacja raka prostaty w szpitalu. Do końca roku zaplanowano pięćdziesiąt
Operacji z uzyciem robota w Gliwicach zaplanowano 50 do końca roku. Fot. Mat. prasowe
  • Zespół przeprowadził po raz pierwszy  operację prostatektomii radykalnej wykorzystując możliwości specjalistycznego robota
  • Do końca roku gliwiccy specjaliści chcą przeprowadzić około 50 takich procedur
  • Każdego roku w województwie śląskim na raka prostaty zapada około dwóch tysięcy mężczyzn

Pierwszy  taki zabieg w Gliwicach

Zespół oddziału urologii i urologii onkologicznej pod kierunkiem doktora Andrzeja Kupilasa przeprowadził po raz pierwszy w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach operację  prostatektomii radykalnej wykorzystując możliwości specjalistycznego robota.

- Lista korzyści dla pacjenta jest bardzo długa: od minimalnej utraty krwi i oszczędzającego trybu zabiegu aż do prawidłowego trzymania moczu oraz zachowania funkcji seksualnych – zapewnia dr Andrzej Kupilas, ordynator oddziału urologii i urologii onkologicznej w gliwickiej lecznicy.

Chirurgia robotyczna to zupełnie nowe wyzwanie dla zespołu operacyjnego. W wielu aspektach przypomina to zadania pilota samolotu. Specjalistyczny sprzęt pozostaje w rękach lekarzy, to my decydujemy o przebiegu operacji. Polega ona na wykonaniu otworów zlokalizowanych na brzuchu chorego, przez które wprowadzane są do ciała ramiona robota.

- Na jednym z ramion umieszczona jest  kamera pozwalająca na uzyskanie obrazu pola operacyjnego. Pozostałe ramiona wyposażone są w zminiaturyzowane narzędzia chirurgiczne – wyjaśnia urolog. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Do końca roku gliwiccy specjaliści chcą przeprowadzić około 50 takich procedur.

Jest to szansa przede wszystkim dla pacjentów, u których wykryto raka prostaty wymagającego leczenia chirurgicznego. Zdarza się, że strach przed utratą funkcji seksualnych i innymi dolegliwościami obniżającymi komfort życia “blokuje” mężczyzn: zwlekają z diagnostyką, zwlekają z wizytą u urologa. To błąd. Teraz możemy im zaoferować jeszcze skuteczniejsze i jednocześnie mniej inwazyjne metody leczenia – podsumowuje dr Andrzej Kupilas.

Każdego roku w województwie śląskim na raka prostaty zapada około dwóch tysięcy mężczyzn. Wczesne wykrycie choroby oraz szybkie wdrożenie leczenia dają szansę nawet na całkowite wyleczenie.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum