• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Piekary Śląskie: badania przesiewowe raka jelita grubego, skorzysta 900 osób

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 09 września 2019 09:05

Piekarskie Centrum Medyczne jest jednym z nielicznych szpitali w województwie śląskim, które wygrały konkurs ofert na przeprowadzenie badań przesiewowych raka jelita grubego. Rozpoczną się jeszcze we wrześniu wrześniu.

Piekary Śląskie: badania przesiewowe raka jelita grubego, skorzysta 900 osób
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak mówi prof. dr hab. Karolina Sieroń, gastrolog z Pracowni Endoskopowej Piekarskiego Centrum Medycznego, rak jelita grubego to podstępny nowotwór, który często daje objawy dopiero w zaawansowanym stadium, dlatego tak ważne jest wykonywanie badań, które umożliwiają wykrycie nowotworu w stadium umożliwiającym skuteczne leczenie

Badaniem umożliwiającym ocenę jelita grubego w kierunku raka jelita grubego jest kolonoskopia, podczas której możliwe jest też pobieranie wycinków błony śluzowej jelita grubego do badań histopatologicznych, a także usuwanie polipów, które mogą być traktowane jako zmiany przednowotworowe.

Badania profilaktyczne i usuwanie polipów w jelitach może znacząco obniżyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Lekarze planują w Piekarskim Centrum Medycznym przebadać 900 osób.

Więcej: katowice.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum