• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Patolodzy: informatyzacja poprawi jakość leczenia nowotworów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 czerwca 2016 17:42

Jakość i skuteczność leczenia nowotworów w Polsce ma się od przyszłego roku poprawić dzięki informatyzacji. Nadal jednak mamy za mało specjalistów - twierdzą uczestnicy w XX Jubileuszowego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Patologów, który potrwa do soboty (4 czerwca).

Cytologia. Fot. archiwum RZ

W celu osiągnięcia w Polsce standardów jakości w zakresie diagnostyki patomorfologicznej współmiernych do tych w UE, przy obecnej skali zachorowań na choroby nowotworowe powinniśmy mieć około 1500 czynnych zawodowo patomorfologów.

Tymczasem - według danych Polskiego Towarzystwa Patologów - jest ich około 500, z czego 33 proc. czynnych zawodowo to lekarze w wieku przedemerytalnym i emeryci. Czas niezbędny do wyszkolenia samodzielnego specjalisty patomorfologa wynosi około 10 lat - czytamy w materiałach prasowych Zjazdu.

Nowe technologie i standaryzacja opisów wyników badań mogłyby przyspieszyć szkolenie. Narzędzia e-learningowe pomagają budować tzw. cyfrowe atlasy histopatologiczne i bazy rzadkich przypadków nowotworowych, które następnie mogą być wykorzystywane w celach konsultacyjnych. Niezbędne nakłady są stosunkowo niewielkie, a mogą nie tylko podnieść poziom diagnostyki, ale i obniżyć jej koszty - podano w materiałach prasowych.

Patomorfologia przez wiele lat była w Polsce niedofinansowana. W rezultacie większość zakładów jest niewystarczająco wyposażona i pracuje głównie w oparciu o dokumentację papierową (zwłaszcza ołówki i zeszyty).

Zgodnie z ustawą z 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia, już od lipca 2017 r dokumentacja musi być prowadzona elektronicznie. Dzięki informatyzacji podniesie się jakość raportów histopatologicznych, co - jak twierdzą specjaliści z Polskiego Towarzystwa Patologów - przełoży się na jakość i skuteczność leczenia (podobne systemy stosowane są już od pewnego czasu w zakładach medycyny obrazowej).

- Polskie Towarzystwo Patologów oraz Polska Liga Walki z Rakiem chcą wprowadzenia standardów jakości, obowiązkowych certyfikatów dla wykonujących badania oraz bardziej przystającego do realiów finansowania - powiedziała PAP prezes Polskiego Towarzystwa Patologów, prof. Anna Nasierowska-Guttmejer.

Diagnostyka patomorfologiczna i genetyczna jest podstawą skutecznej terapii. Diagnostyka patomorfologiczna zajmuje się rozpoznawaniem, klasyfikacją i prognozowaniem przebiegu chorób na podstawie widocznych zmian w tkankach i narządach (np. wielkości i kształtu komórek). Znając dokładnie przyczynę choroby można ją we właściwy sposób leczyć. W wielu przypadkach konieczne jest uzupełnienie diagnostyki o badania genetyczne - komórki nowotworu mogą reagować lub nie na dany lek w zależności od cech genetycznych.

Co roku w Polsce dochodzi do 150 tysięcy nowych zachorowań na nowotwory i 90 tysięcy zgonów z ich powodu. Wraz z rozwojem cywilizacji liczba zachorowań na nowotwory nieustannie rośnie. Niestety, diagnostyka histopatologiczna (mikroskopowa) jest jednym z "wąskich gardeł" systemu diagnozowania i monitorowania nowotworów w Polsce - można przeczytać w materiałach prasowych Zjazdu.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum