• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Pandemia paraliżuje onkologię - na 180 tys. zachorowań aż 100 tys. zgonów

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2021 09:22

Lekarze alarmują - wykrywalność nowotworów w pandemii spadła o połowę. Chorzy coraz później zgłaszają się do onkologów. Jak pokazuje raport "Rzeczywistości równoległe: polska onkologia w czasie epidemii COVID-19. #druga fala” Fundacji "Alivia" co trzeci chory na raka ma odwoływane terapie i badania.

Pandemia paraliżuje onkologię - na 180 tys. zachorowań aż 100 tys. zgonów
40 proc. personelu szpitali przyznaje, że z powodu koronawirusa opóźnia się leczenie pacjentów - wynika z raportu Fot. materiały prasowe

Prawie 70 proc. pacjentów onkologicznych nie uzyskuje pełnej informacji, gdzie i kiedy będą dalej leczeni. 40 proc. personelu szpitali przyznaje, że z powodu koronawirusa przekładają procedury u pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia powinni być leczeni bez opóźnień.

Jak mówi profesor Piotr Wysocki, kierownik Oddziału Klinicznego Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, zdarzały się przypadki, że pacjenci mieli przerywaną chemioterapię lub odraczany w nieskończoność zabieg operacyjny, mimo że po ukończeniu chemioterapii przedoperacyjnej powinni go mieć wykonany w ciągu czterech-sześciu tygodni. Wyjaśnia jednocześnie, że wszystkie te sytuacje były konsekwencjami zawieszenia pracy oddziałów onkologicznych z powodu zachorowań personelu lub zmiany charakteru szpitali na jednoimienny.

Ekspert dodaje, że konsekwencją pandemii w najbliższych latach będzie zmniejszająca się liczba chorych z wczesną chorobą, których można wyleczyć, i rosnąca liczba tych, których wyleczyć się nie da i którzy będą wymagać leczenia onkologicznego do końca życia. Już obecnie na 180 tys. zachorowań w Polsce notuje się ok. 100 tys. zgonów z powodu nowotworów.

Więcej: krakow.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum