• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Pandemia a nowotwory układu moczowego. "Covid może zabić. Nieleczony rak zabije na pewno"

Autor: PAP • Źródło: PAP20 grudnia 2021 06:15

Co czwarty pacjent onkologiczny mierzy się z nowotworem wywodzącym się z układu moczowego. A nieleczone nowotwory zabijają również w pandemii.

Covid może zabić, rak zabije na pewno - jeśli go nie będziemy leczyć - mówi prof. Chłosta. Fot. Adobestock
  • Covid może zabić, rak zabije na pewno, jeśli go nie będziemy leczyć – powiedział PAP urolog prof. Piotr Chłosta
  • Przestrzegł, aby pamiętać, że pandemia nie usypia patologicznej działalności nowotworów wywodzących się z układu moczowego
  • Te odpowiadają nawet za 25 proc. wszystkich nowotworów w Polsce

Prof. Piotr Chłosta, urolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie zauważył, że - zgodnie z dotychczasowymi badaniami - SARS-CoV-2 najbardziej wpływa na układ oddechowy, krążenia, nerwowy. Jeśli chodzi o relacje koronawirusa z układem moczowym, to ta zależność jest mniejsza.

Chorzy rzadziej zgłaszają się do lekarza

Specjalista zwrócił uwagę, że wiele osób obawia się wizyt u lekarzy w czasie pandemii. - Pandemia istotnie wpłynęła na zmniejszenie się zgłaszalności chorych urologicznie do poradni, kliniki, na ostry dyżur - zauważył lekarz.

Równocześnie podkreślił, że rozwój nowotworów, nawet tych o łagodnym przebiegu, nie zatrzyma się. - Covid może zabić, rak zabije na pewno - jeśli go nie będziemy leczyć - powiedział prof. Chłosta.

Wśród pacjentów urologicznych krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego jest grupa zainfekowanych koronawirusem. Łącznie ok. 10 proc. chorych w placówce to zainfekowani SARS-CoV-2.

- U zakażonych najpierw staramy się opanować infekcję, która również jest zabójcza, a potem przystąpić do planowego leczenia - wyjaśnił urolog.

Prof. Chłosta wielokrotnie podkreślał, że "urolog jest najlepszym przyjacielem mężczyzny i kobiety w kontekście zdrowotnym".

Układ moczowy to lokalizacja co czwartego nowotworu w Polsce

Oddział w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie jest przygotowany do przeprowadzania ponad 3 tys. operacji rocznie. Zasadniczą działalnością specjalistów tam pracujących jest uroonkologia i operacyjne leczenie raka.

Ponad 25 proc. nowotworów w kraju wywodzi się z układu moczowego - najczęściej to rak gruczołu krokowego, pęcherza, nerki.

Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono ponad 3,9 mln przypadków. Zmarło prawie 91 tys. osób z COVID-19.

Zobacz też: Eksperci: rak nerki jest wykrywany zbyt późno

Pandemia i "dług kardiologiczny" zabija Polaków z niewydolnością serca

Przedwczesna śmierć z powodu niewydolności nerek częściej grozi kobietom

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum