• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Pakiet onkologiczny: dostęp do leczenia zależy od regionu

Autor: forsal.pl/Rynek Zdrowia • • 04 sierpnia 2015 12:09

Najwięcej tzw. zielonych kart przyspieszających leczenie w ramach pakietu onkologicznego wydano w woj. świętokrzyskim, dolnośląskim oraz mazowieckim i kujawsko-pomorskim - ok. 455-450 na 100 tys. mieszkańców. Na Podlasiu trzy razy mniej. Na końcu uplasowało się Podkarpacie i Lubuskie.

Pakiet onkologiczny: dostęp do leczenia zależy od regionu

Lekarze wystawiają chorującym na raka tzw. zieloną kartę, która zapewnia krótkie terminy oczekiwania na badania. Dotąd wydano w sumie około 145 tysięcy kart osobom, u których pojawiło się podejrzenie choroby.

Według najnowszych danych GUS w województwie świętokrzyskim z powodów onkologicznych umiera 255 osób na 100 tys. mieszkańców. Więcej zgonów z tego powodu jest w Opolskim czy Śląskim, gdzie chęć lekarzy do wydawania zielonych kart nie jest już tak wysoka - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Zdaniem lekarzy pakiet podzielił chorych na dwie grupy: tych leczonych w ramach nowego systemu i tych, którzy "nie załapali się na kartę".

Niektórzy eksperci wskazują również, że mniej kart wystawionych zostało w tych województwach, w których najprężniej działa Porozumienie Zielonogórskie (Podkarpacie i Lubuskie) zrzeszające lekarzy rodzinnych.

Eksperci wymieniają jeszcze inne powody różnic między województwami, w tym wpływ obecności dużych ośrodków onkologicznych w regionie oraz różnice w finansowaniu. NFZ zwraca za leczenie wszystkich chorych z kartą - bez limitu. Jednak nie wszystkie placówki mają zawarty z Funduszem kontrakt na leczenie w ramach pakietu.

Więcej: www.forsal.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum