• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Pacjent w hotelu - czy to naprawdę bezpieczne?

Autor: Bogusław Maciejewski • • 05 lutego 2015 13:10

Jeśli chodzi o hotelowy pobyt pacjentów radioterapii, Ministerstwo Zdrowia zostało wprowadzone w błąd - ocenia prof. Bogusław Maciejewski, dyrektor Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach.

Pacjent w hotelu - czy to naprawdę bezpieczne?
Fot. Piotr Waniorek PTWP

Taki model jest wzięty żywcem ze Stanów Zjednoczonych. Istotnie - tam centra onkologiczne są otoczone siecią hoteli, tyle, że połączonych łącznikami z częścią szpitalną, co umożliwia pełną cyrkulację lekarzy, pielęgniarek, dietetyczek, itd.

Warto przy okazji odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak wielu amerykańskich chorych wybiera część hotelową. Chodzi o to, że ich ubezpieczenie nie daje innej możliwości.

Doba w hotelu kosztuje 120 dolarów, ta sama doba na łóżku w klinice - od 1,2 tys. do 1,8 tys. dolarów, mogą sobie zatem na to pozwolić jedynie osoby mające bardzo wysokie ubezpieczenie. Pacjent wybierający hotel płaci więc mniej, ale ma jednak te same przywileje, co chory leżący w części szpitalnej i może czuć się w pełni bezpieczny.

W Polsce, poza kilkoma ośrodkami dysponującymi niewielką liczbą łóżek hotelowych, nie ma takiej sieci. W tej sytuacji preferowanie wspomnianego rozwiązania dzieli chorych na dwie kategorie: jedni będą leżeli w ośrodku onkologicznym, z dostępem do wszystkiego co jest im potrzebne, inni będą mieszkać w hotelach, bez wyżywienia i bez możliwości szybkiego udzielenia pomocy w razie potrzeby.

Co stanie się, jeśli  np. w trzecim tygodniu leczenia u pacjenta nocującego w hotelu nastąpi obrzęk krtani? Jest to sytuacja wymagająca natychmiastowej pomocy. Jeżeli chory nie otrzyma jej na czas i umrze, kto będzie za to odpowiadał?

Trudno jednocześnie wyobrazić sobie, że lekarz, który po całym dniu pracy wychodzi ze szpitala, będzie obchodził wszystkie hotele i badał pacjentów.

Pakiet onkologiczny oferuje zatem miejsca hotelowe, ale za to nie uwzględnia np. radioterapii śródoperacyjnej, połączenia radioterapii z hipertermią i w końcu radioterapii paliatywnej, a tu mamy przecież największą liczbę chorych.

Wypowiedź zanotowana 4 lutego br. w Warszawie podczas konferencji "Światowy Dzień Walki z Rakiem".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum