• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Pacjenci z rakiem prostaty doczekają się w końcu nowoczesnego leczenia? Wiele na to wskazuje

Autor: oprac. IB • Źródło: Rynek Zdrowia06 lipca 2021 16:01

Pacjenci z rakiem gruczołu krokowego bez przerzutów mają nareszcie szansę na dostępność nowoczesnej terapii - wskazuje Stowarzyszenie "UroConti".

Rak gruczołu krokowego jest najczęstszym nowotworem u mężczyzn Fot. Shutterstock
  • Jeśli chodzi o zmiany w programie lekowym, to udostępnienie terapii dla pacjentów bez przerzutów w ramach tego programu jest przedmiotem trzech wniosków refundacyjnych - mówił Przemysław Bonk
  • Rozszerzenie programu o leki stosowane przed pojawieniem się przerzutów jest już blisko - zapewniał Maciej Miłkowski
  • 15 września obchodzony jest Europejski Dzień Prostaty. To świetna okazja, żeby poinformować pacjentów z rakiem stercza bez przerzutów, że wraz z wrześniową listą wreszcie pojawiła się dla nich możliwość nowoczesnego leczenia - wskazuje Stowarzyszenie "UroConti"

Rak gruczołu krokowego jest najczęstszym nowotworem u mężczyzn. Szacunkowe dane - bo w Polsce ze względu na brak formalnego screeningu trudno o inne - mówią, że liczba rocznie diagnozowanych nowych przypadków mogła przekraczać już 20 tysięcy. W ocenie ekspertów w tym roku będzie ich jeszcze więcej, bo pandemia tylko pogorszyła sytuację, która i tak była zła.

Pacjenci z rakiem gruczołu krokowego nie powinni czekać

- Specjaliści twierdzą, że w Polsce wykrywa się 30 proc. nowotworów we wczesnym stadium, a w Unii Europejskiej jest to nawet 50 proc. - wskazuje Bogusław Olawski, przewodniczący sekcji prostaty Stowarzyszenia „UroConti”.

- To oznacza, że możemy wyleczyć 20 proc. pacjentów mniej i już na samym starcie musimy gonić Europę. Strach przed COVID-19 spowodował, że wielu naszych członków obawia się pójść do poradni i choć bardzo staramy się ich do tego namawiać, nie jest łatwo, bo kiedy wreszcie się na to zdecydują, będą teraz stać w kolejkach spowodowanych „kumulacją” chorych z ubiegłego i tego roku.
A przecież oni nie mogą i nie powinni czekać - dodaje.

Właśnie o to, by pacjenci nie musieli czekać ani na wczesną diagnozę, ani na podanie skutecznego leczenia zanim pojawią się przerzuty, od dawna apeluje sekcja prostaty Stowarzyszenia „UroConti”. Wiele wskazuje, że w końcu tak się stanie.

Zmiany w programie lekowym tuż tuż?

Podczas Posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Onkologii poświęconego rakowi gruczołu krokowego mówił o tym Przemysław Bonk, specjalista
w wydziale refundacyjnym Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ oraz członek Komisji Ekonomicznej przy Ministrze Zdrowia.

- Jeśli chodzi o zmiany w programie lekowym, to udostępnienie terapii dla pacjentów bez przerzutów w ramach tego programu jest przedmiotem trzech wniosków refundacyjnych. Na ten moment dwa wnioski są już na końcu postępowań i cały materiał został przekazany ministrowi, natomiast trzeci lek będzie niedługo przedmiotem negocjacji - wyjaśnił.

- Zgodnie z pierwszymi szkicami chcielibyśmy w końcu wakacji lub wczesną jesienią podjąć dyskusję z producentami tych trzech leków na temat rozszerzenia programu o pacjentów bez przerzutów - dodał.

- Bardzo nas ucieszyła ta informacja i to z dwóch powodów - mówi Bogusław Olawski. - Po pierwsze dlatego, że wreszcie doczekamy się leków, które w znaczący sposób wpływają na życie i jego jakość, bo będą podawane zanim jeszcze pojawią się przerzuty. Po drugie, ponieważ ministerstwo chce wprowadzić wszystkie leki razem. To bardzo ważne, bo uniemożliwi ich producentom wzajemne blokowanie, a mamy już niestety takie doświadczenia z przeszłości - wskazał.

Miłkowski: mamy złożone wnioski o kolejne wskazania dla raka prostaty

O tym, że rozszerzenie programu o leki stosowane przed pojawieniem się przerzutów jest już blisko, mówił wiceminister Maciej Miłkowski podczas debaty, w której uczestniczyli również pacjenci z „UroConti”.

- Mamy złożone wnioski o kolejne wskazania dla raka prostaty. Trzy leki, które mają podobne wskazania, tj. apalutamid i darolutamid, zakończyły już negocjacje. Rozmawiałem już z firmami, ale nieoficjalnie poprosiłem, żebyśmy wstrzymali się z ostatecznymi uzgodnieniami. Poproszę komisję ekonomiczną, żeby spróbowała jak najszybciej zakończyć postępowanie negocjacyjne z enzulatamidem. Chciałbym w okresie wakacyjnym usiąść z tymi trzema firmami, uzgodnić co jesteśmy w stanie zrobić i kiedy - mówił Maciej Miłkowski.

- Co roku 15 września obchodzony jest Europejski Dzień Prostaty. To będzie świetna okazja, żeby poinformować pacjentów z rakiem stercza bez przerzutów, że wraz z wrześniową listą wreszcie pojawiła się dla nich możliwość nowoczesnego leczenia - zauważa Stowarzyszenie "UroConti"

Odblokowanie leczenia sekwencyjnego z kontrowersyjnym warunkiem

Niepokój pacjentów budzi natomiast rekomendacja prezesa AOTMiT dotycząca poszerzenia aktualnego programu lekowego u pacjentów po przerzutach o możliwość leczenia sekwencyjnego enzalutamidem po abirateronie lub po chemioterapii docetakselem. Wniosek w tej sprawie złożyło samo Ministerstwo Zdrowia, w związku z pozytywnymi decyzjami o zastosowanie enzalutamidu w ramach procedury RDTL.

Pacjentów martwi zbyt krótki okres warunkowy zawarty w rekomendacji.
Prezes AOTMiT, co prawda uważa za zasadne finansowanie wnioskowanej technologii, ale wyłącznie u pacjentów nie wykazujących oporności krzyżowej, czyli tylko u chorych, którzy w czasie pierwszego miesiąca leczenia na nie odpowiedzieli (nie spełnili kryteriów wyłączenia z programu).

- Oznacza to, że jeżeli w pierwszym miesiącu leczenia nie pojawił się jeszcze u danego pacjenta wystarczający spadek PSA, czyli enzalutamid zaczął działać po abirateronie czy po chemioterapii, to pacjent zostanie wyłączony z programu - mówi Bogusław Olawski.

Dodaje, że jeden miesiąc to bardzo krótki czas, a taki warunek eliminuje pacjentów, którzy np. po pięciu tygodniach będą mieli lepsze wyniki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum