• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Pacjenci z rakiem płuca apelują o dostęp do nowoczesnych terapii, jest petycja

Autor: Petycje Online/Rynek Zdrowia • • 03 lutego 2021 11:08

Do sieci trafiła petycja o równy, sprawiedliwy dostęp do nowoczesnego leczenia dla chorych na drobnokomórkowego raka płuca (DRP). O składanie podpisów pod petycją apelują pacjenci zrzeszeni w mediach społecznościowych w grupie wsparcia "Rak płuca - grupa pacjencka".

Pacjenci z rakiem płuca apelują o dostęp do nowoczesnych terapii, jest petycja
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

W apelu czytamy: "zwracamy się do Rządu Polski o wyrównanie szans na leczenie wszystkich chorujących, bez względu na rodzaj tego raka"

Petycja, której autorem jest Małgorzata Maksymowicz z grupy wsparcia na portalu FB: "Rak płuca - grupa pacjencka", trafiła do sieci w tygodniu poprzedzającym Światowy Dzień Walki z Rakiem (przypada 4 lutego).

Autorzy apelu podkreślają, że rak płuca to nadal główny zabójca Polaków: rocznie zabija ich ponad 23 tysiące. Aby zmienić rokowania pacjentów konieczny jest dostęp do nowoczesnych terapii. Mowa tu o nowych opcjach terapeutycznych dla chorych z uogólnioną postacią drobnokomórkowego raka płuc (DRP) - immunoterapii i immunochemioterapii atezolizumabem w pierwszej linii leczenia.

"Korzystają już z tego leczenia mieszkańcy takich krajów europejskich, jak: Austria, Belgia, Dania, Grecja, Niemcy czy Słowenia. Dotychczasowe obserwacje wskazują na wysoką skuteczność tego leczenia u tych chorych, którzy zareagowali na tę terapię - wydłużenie czasu przeżycia, przy zachowaniu dobrej kondycji" - czytamy w petycji.

Polscy chorzy z DRP nadal leczeni są tak samo od ponad 20 lat. Tymczasem rak ten jest szczególnie agresywny a leczony standardowo, rzadko daje szanse na przeżycie dłuższe niż rok od diagnozy.

Jak podkreślają autorzy petycji: "zapewnienie dostępności immunoterapii w pierwszej linii leczenia (np. atezolizumabem) chorym na drobnokomórkowego raka płuca to spełnienie wymogów równości i solidarności społecznej".

Więcej: petycjeonline.com

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum