• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Pacjenci z rakiem płuca apelują do resortu zdrowia o uzupełnienie listy refundacyjnej

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 18 sierpnia 2020 17:37

Odnosząc się do opublikowanego projektu obwieszczenia refundacyjnego, chcemy wyrazić swoje rozczarowanie i wielki niepokój związany z brakiem refundacji, od dawna oczekiwanych, zarówno przez pacjentów jak i lekarzy, terapii w raku płuca - piszą w petycji do ministra zdrowia.

FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Pacjenci wskazują w petycji, że „zapisy przedłożonego projektu (obwieszczeniue będzie obwiązywać od 1 września - red.) wskazują, że nadal Polacy z niedrobnokomórkowym rakiem płuca nie będą leczeni tak, jak inni Europejczycy. Od wielu miesięcy my pacjenci, jak i środowiska ekspertów, domagamy się objęcia refundacją w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca terapii pembrolizumabem z chemioterapią, u osób z ekspresją PD-L1 poniżej 50%, która jest wpisana do standardów ESMO i od dawna dostępna w większości krajów europejskich, także tych o podobnym do polskiego PKB” - czytamy w petycji.

„Oczekujemy refundacji dla najskuteczniejszego inhibitora EGFR - ozymertynibu w pierwszej linii leczenia oraz inhibitora ALK trzeciej generacji dla chorych, których choroba postępuje po wcześniejszej terapii ALK drugiej generacji. Należy udostępnić polskim chorym refundację inhibitorów BRAF i NTRK oraz zwiększyć zakres refundacji immunoterapii” - piszą pacjenci.

Chorzy wskazują, że „w drugiej linii leczenia (po niepowodzeniu chemioterapii), polscy chorzy na raka niepłaskonabłonkowego, powinni mieć dostęp do niwolumabu, a chorzy na niedrobnokomórkowego raka płuca z ekspresją PD-L1 na ponad 1% komórek nowotworowych - do pembrolizumabu. Ostatnio pojawiła się możliwość leczenia chorych na raka drobnokomórkowego za pomocą skojarzenia chemioterapii i atezolizumabu. Oczekujemy refundacji tej, przynoszącej nową nadzieję chorym, opcji terapeutycznej”.

„Rok 2020 został określony przez Ministra S. Gadomskiego Rokiem Raka Płuca - tymczasem na wrześniowej liście refundacyjnej nadal nie ma żadnej przełomowej terapii w pierwszej linii dla ponad 6000 chorych - to wciąż największa grupa chorych oczekująca na nowoczesne leki!” - przypominają autorzy petycji.

Zwracają też uwagę, że rak płuca nie jest już chorobą tylko starych ludzi. Wskutek m.in. wzrastającego zanieczyszczenia powietrza, na raka płuca umierają coraz młodsi Polacy, także ci nigdy nie palący papierosów. Niestety, w ok. 80% przypadków, chory z rakiem płuca diagnozowany jest w IV, zaawansowanym stadium choroby.

„Dla większości z nich, jedyną opcją terapeutyczną w ramach I linii leczenia nadal pozostaje chemioterapia, która nie tylko daje dużo gorsze rokowania niż wspomniane immunoterapia i immunochemioterapia, ale do tego znacząco obniża jakość życia chorego. Dla pacjentów z takim rozpoznaniem każdy miesiąc zwłoki może oznaczać wyrok śmierci” - zaznaczają.

„Choroba jest bezlitosna, a jej dynamika bardzo duża - brak optymalnego schematu leczenia w I linii, pogorszenie ogólnej sprawności i progresja choroby dyskwalifikuje chorych z możliwości skorzystania z innowacyjnych terapii w II linii leczenia. Przedłużający się i suboptymalny proces diagnostyczny jest wielkim wyzwaniem i wyścigiem z czasem. A teraz dodatkowym stają się aspekty związane z pandemią. Na jej koniec rak płuca nie poczeka  -  to dramat osób chorych i ich rodzin” - piszą pacjenci.

„Panie Ministrze, oczekujemy udostępnienia polskim chorym, bez dalszej zwłoki, zgodnego ze standardami i zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi leczenia już od września. Prosimy o uzupełnienie wrześniowej listy refundacyjnej o ww. schematy leczenia” - apelują autorzy petycji.

Więcej: petycjeonline.com

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum