• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Pacjenci z białaczką wygrali batalię o oryginalny lek

Autor: Radio Wrocław/Rynek Zdrowia • • 05 czerwca 2014 20:39

Minister zdrowia wsłuchał się w głos pacjentów z przewlekłą białaczką i wycofał się z decyzji o leczeniu ich tańszymi zamiennikami - informuje Radio Wrocław.

Oryginalny lek, którym do tej pory leczeni są chorzy to Glivec (imatinib). Jego pojawienie się przed kilkunastu laty przyniosło przełom w leczeniu przewlekłej białaczki. Przed odkryciem imatinibu pacjenci umierali średnio po trzech latach od diagnozy, teraz oczekiwany czas ich życia to 20 lat. Roczna kuracja kosztuje ponad 100 tys. zł.

Ministerstwo Zdrowia chciało, by leczenie imatinibem było tańsze. Patent na Glivec już w Polsce wygasł, więc NFZ może zamiast oryginału refundować chorym tańsze odpowiedniki. Koszt kuracji byłby dwu-, a nawet trzykrotnie niższy.

Pod naciskiem pacjentów ministerstwo wycofało się jednak z decyzji o stosowaniu tańszych zamienników - podało Radio Wrocław.

Walkę o oryginalny lek rozpoczęli chorzy z wrocławskiej kliniki hematologii. Zebrali w całym kraju blisko 5 tysięcy podpisów. Wprowadzenie tańszych zamienników ich zdaniem było próbą oszczędzania kosztem ich bezpieczeństwa.

Czyt. także: Pacjenci z białaczką nie chcą tańszych odpowiedników

Więcej:  www.prw.pl

 *****

W piątek (6 czerwca) do medialnych publikacji dotyczących leczenia pacjentów z przewlekłą białaczką szpikową odniosło się Ministerstwo Zdrowia oraz Ogólnokrajowe Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową. Jak podało Ministerstwo Zdrowia, nie wycofało się ono co do zasady z decyzji o stosowaniu tańszych zamienników.

Są jednak oczekiwane pewne zmiany dotyczące możliwości stosowania oryginalnego imatynibu, nie obejmą one jednak wszystkich pacjentów. Tak wynika z komunikatu, który po rozmowach prowadzonych w MZ opublikowało na swojej stronie internetowej Ogólnokrajowe Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową.

Jak przekazał w rozmowie z portalem rynek zdrowia.pl Jacek Gugulski, prezes Ogólnokrajowego Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową, z ustaleń z MZ ma wynikać, że podanie leku oryginalnego będzie mogło być rozważane u już leczonych pacjentów z odpowiedzią optymalną i będzie o tym decydował lekarz.

Czytaj: MZ podtrzymuje stanowisko w sprawie stosowania imatynibu w białaczceMZ podtrzymuje stanowisko w sprawie stosowania imatynibu w białaczce

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum