• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Pacjenci z GIST apelują do resortu zdrowia o dostępność terapii imatynibem

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 28 lutego 2013 16:25

Pomimo pozytywnej opinii AOTM chorzy na nowotwór podścieliskowy przewodu pokarmowego (GIST) nie mają dostępu do leczenia adjuwantowego. Zaapelowali do ministra zdrowia o jak najszybsze zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Pacjenci z GIST apelują do resortu zdrowia o dostępność terapii imatynibem

Jak wskazuje Piotr Fonrobert, prezes Stowarzyszenia Pomocy Chorym na GIST, pacjenci z zadowoleniem przyjęli pozytywną opinię AOTM, dotyczącą możliwości stosowania leczenia adjuwantowego w ramach programu lekowego terapii imatynibem.

Leczenie adjuwantowe, polegające na podawaniu chorym po zabiegu operacyjnym określonej dawki substancji czynnej - imatynibu, stosowane jest i refundowane w grupie chorych o wysokim ryzyku nawrotu choroby w wielu krajach Unii Europejskiej, w tym również w Bułgarii lub Czechach. Okres leczenia adjuwantowego waha się w granicach 3-5 lat (3 w większości krajów europejskich, 5 w Stanach Zjednoczonych) i ma charakter prewencyjny. Bez niego aż 90 proc. pacjentów z grupy wysokiego ryzyka czeka nawrót choroby.

- Dotychczasowe wyniki leczenia chorych na GIST w Polsce należały do najlepszych na świecie, brak dostępu do leczenia uzupełniającego może w krótkim czasie zmienić tę sytuację na niekorzyść polskich pacjentów - podkreśla Fonrobert.

Z danych Rejestru Klinicznego GIST wynika, że nowotwory podścieliskowe przewodu pokarmowego (ang. gastrointestinal stromal tumors - GIST) stały się w ciągu ostatnich 2‐4 lat najczęściej rozpoznawanymi, złośliwymi nowotworami przewodu pokarmowego.

Objawy GIST to m.in. bóle brzucha lub krwawienia do przewodu pokarmowego. Niewielkie zmiany długo pozostają bezobjawowe i mogą być wykryte przypadkowo. Nowotwory GIST występują u osób w każdym wieku, w tym także u dzieci, jednakże 75 proc. chorych w chwili rozpoznania ma ponad 50 lat (średni wiek 55‐65 lat).

W Polsce odnotowuje się ponad 600 nowych zachorowań rocznie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum