• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Pacjenci piszą do ministra w sprawie leczenia przerzutowego raka jelita grubego

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2019 17:01

- Fundacja EuropaColon Polska, Polskie Towarzystwo Stomijne Pol-ilko oraz Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, w imieniu pacjentów chorych na przerzutowego raka jelita grubego, ich rodzin i opiekunów, po raz kolejny zwracają się z uprzejmą prośbą o pomoc i działanie na rzecz poprawy ich tragicznej sytuacji - piszą pacjenci w liście, który we wtorek (8 stycznia) złożyli w Ministerstwie Zdrowia.

Pacjenci piszą do ministra w sprawie leczenia przerzutowego raka jelita grubego
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Autorzy listu wskazują, że obecnie po I i II linii leczenia dla chorych z przerzutowym rakiem jelita grubego nie ma kolejnych opcji terapeutycznych przedłużających i ratujących życie - zwłaszcza dla osób z mutacjami KRAS i BRAF. „Niestety nasze poprzednie wszystkie prośby i apele pozostają bez odpowiedzi. Chcemy przypomnieć, że Polska ma jedne z najgorszych wyników leczenia tego nowotworu w Europie, a każdego dnia z powodu przerzutowego raka jelita grubego umierają w Polsce 33 osoby” - czytamy w liście do resortu zdrowia.

Pacjenci apelują ministra zdrowia o „pilne udostępnienie III i IV linii leczenia grupie około 1000-1500 pacjentów z przerzutowym rakiem jelita grubego. Obietnica ustosunkowania się resortu pod Pana kierownictwem do wystosowanej już po raz dziesiąty prośby pozostaje niespełniona” - podkreślają.

Zwracają uwagę, że „pacjenci, którzy właśnie zakończyli terapię lekową w I i II linii są nadal pełni nadziei. Bardzo często są to osoby, których stan fizyczny pozwala na pracę czy zajmowanie się swoją rodziną, jednak brak dostępu do leku, który jest już refundowany niemal we wszystkich krajach Europy, łącznie z Czechami, Węgrami i Słowacją, sprawia, że odbiera im się czas, który mogliby jeszcze dobrze przeżyć. (...)”.

Autorzy listu przypominają, że „mijają miesiące, na kolejnych listach refundacyjnych znajdują się wyczekiwane leki dla pacjentów onkologicznych. Na styczniową listę weszły leki ratujące życie pacjentom z przewlekłą białaczką limfocytową i nowotworem płuca, a co z chorymi na przerzutowego raka jelita grubego, który jest jednym z największych zabójców chorych onkologicznie w Polsce?".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum