• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Pacjenci apelują o refundację immunoterapii w niedrobnokomórkowym raku płuca

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 20 października 2020 11:23

- W imieniu środowiska pacjentów z rakiem płuca i ich rodzin, pragniemy wyrazić swoje głębokie rozczarowanie ponownym nieumieszczeniem w projekcie listy leków refundowanych od dnia 1 listopada 2020 r. innowacyjnej terapii niedrobnokomórkowego raka płuca - pembrolizumabu - u osób z ekspresją PD-L1 poniżej 50% - piszą pacjenci z grupy Raka Płuca na Facebooku.

Pacjenci apelują o refundację immunoterapii w niedrobnokomórkowym raku płuca
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

- Oznacza to, że nadal znacząca grupa chorych wciąż pozbawiona będzie dostępu do przełomowej opcji leczenia, rekomendowanej przez ESMO (Europejskie Towarzystwo Onkologii Medycznej) i dostępnej w 25 krajach europejskich - w tym m.in. Bułgarii, Chorwacji, Czarnogórze, czy też Rumunii - wskazują pacjenci.

Przypominają, że w Polsce średnio każdego dnia umierają z powodu raka płuca 63 osoby: - Nie mamy czasu czekać na kolejne listy refundacyjne. Wydłużenie i poprawienie jakości życia chorych z rakiem płuca jest w pełni uzależnione od dostępu do leków o udowodnionej skuteczności i profile bezpieczeństwa. Niestety, brak dostępu do immunochemioterapii na projekcie listy leków refundowanych w dalszym ciągu nam tę szansę odbiera - czytamy w oświadczeniu grupy Raka Płuca na Facebooku.

Pacjenci apelują ponownie o objęcie refundacją od 1 listopada br., ww. opcji terapeutycznej dla chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca u osób z ekspresją PD-L1 poniżej 50%.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum