• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

PUO apeluje do prezydenta Dudy o patronat nad Cancer Planem

Autor: IBX/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2016 13:41

Mając w pamięci ostatnie wystąpienie prezydenta USA Baracka Obamy ws. powołania nowego strategicznego Programu Walki z Rakiem: "Moonshot 2020" zwracamy się do Pana Prezydenta Andrzeja Dudy o objęcie osobistym patronatem Polskiego Strategicznego Programu Walki z Rakiem - apeluje Polska Unia Onkologii w Światowym Dniu Walki z Rakiem.

PUO apeluje do prezydenta Dudy o patronat nad Cancer Planem
Dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii Fot. PTWP

"Apelujemy o stworzenie przy Narodowej Radzie Rozwoju silnej wieloresortowej grupy eksperckiej, której zadaniem będzie działanie ponad podziałami i wypracowanie rozwiązań logistycznych i finansowych niezbędnych do zapewnienia realizacji Strategicznej Walki z Rakiem w Polsce stosownie do potrzeb Polaków" - czytamy w apelu podpisanym przez dr Janusza Medera, prezesa PUO.

Polska Unia Onkologii przypomina, że przed całym światem stoją obecnie wielkie wyzwania związane z sytuacją epidemiologiczną. Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują na podwojenie liczby nowych zachorowań na nowotwory w ciągu najbliższych 15 lat. Rak staje się głównym zabójcą ludzi w XXI wieku.

PUO wskazuje, że w Karcie Paryskiej mowa jest przede wszystkim o zapewnieniu równego dostępu obywateli wszystkich krajów świata do nowoczesnych, kompleksowych świadczeń diagnostyczno-leczniczo-rehabilitacyjnych z zakresu onkologii, zgodnie z postępem wiedzy medycznej w oparciu o sprawnie funkcjonującą, wielodyscyplinarną sieć specjalistycznych ośrodków onkologicznych.

Na realizację powyższych celów, w tym na szeroko pojętą prewencję i profilaktykę nowotworową,  niezbędne jest zagwarantowanie przez państwo odpowiednich środków finansowych. Od tego przede wszystkim zależy uzyskanie zmniejszenia liczby zachorowań i znaczącej poprawy wyników leczenia chorych na nowotwory w Polsce.

"Z wielką nadzieją oczekujemy na rozpoczęcie realizacji następnego Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych w latach 2016-2024, ale jednocześnie przypominamy, że stanowi on jedynie część całościowej Strategii Walki z Rakiem w Polsce (Cancer Plan) przygotowanej w 2015 r. przez środowisko onkologów i przekazanej do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia. Adresatami naszego apelu są główni decydenci naszego kraju: Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Marszałkowie Sejmu i Senatu, Premier Rządu oraz Minister Zdrowia" - zaznacza dr Meder. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum