• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

PTO do szefa zespołu ds. oceny pakietu onkologicznego: działajmy wspólnie

Autor: Polskie Towarzystwo Onkologiczne • Źródło: PTO/Rynek Zdrowia   • 10 sierpnia 2015 12:54

Ostatnie doniesienia na temat raportu Ministerstwa Zdrowia w sprawie pakietu onkologicznego budzą nasze zaniepokojenie - pisze prof. Jacek Fijuth, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego w liście do dr. Zbigniewa Pawłowicza, przewodniczącego zespołu ds. oceny pakietu onkologicznego.

PTO do szefa zespołu ds. oceny pakietu onkologicznego: działajmy wspólnie
Prof. Jacek Fijuth, przewodniczącyt PTO FOT. PTWP

Poniżej publikujemy obszerne fragmenty tego listu.

Z wielka aprobatą przyjęliśmy wiadomość o objęciu przez Pana funkcji przewodniczącego zespołu ds. oceny pakietu onkologicznego przy Ministerstwie Zdrowia. Jesteśmy przekonani, że wieloletnia praktyka (dr Zbigniew Pawłowicz był wieloletnim dyrektorem Centrum Onkologii w Bydgoszczy - red.) oraz rzetelna wiedza w dziedzinie onkologii przyczynią się do poprawy sytuacji pacjentów.

Pragniemy podkreślić, iż ostatnie doniesienia na temat raportu Ministerstwa Zdrowia w sprawie pakietu onkologicznego budzą nasze zaniepokojenie. W związku z tym pragniemy ponowić apel oraz potwierdzić swoje zaangażowanie w podjęcie wspólnych działań na rzecz wypracowania konkretnych zmian w pakiecie onkologicznym.

Polskie Towarzystwo Onkologiczne (PTO) od początku wdrażania pakietu onkologicznego jest zaangażowane w debatę na temat sytuacji pacjentów dotkniętych chorobą nowotworową oraz ogólnie stanu polskiej onkologii. Powyższe działania wpisują się w zakres statutowych celów Towarzystwa.

W dniu 11 lutego 2015 r. uruchomiliśmy projekt „Ankieta Onkologiczna”, w celu oceny pakietu onkologicznego, zarówno z punktu widzenia lekarzy specjalistów, jak i pacjentów z różnych regionów Polski.

Z ankiety wynika przede wszystkim, że funkcjonowanie pakietu utrudnia nadmierna biurokracja, w wielu przypadkach pacjenci mają wydłużony i utrudniony dostęp do leczenia – szybka ścieżka onkologiczna de facto nie działa zgodnie z intencjami. Pacjenci zwracali również uwagę na utrudniony dostęp do radioterapii.

W marcu 2015 r. na specjalnie zwołanej konferencji "Pakiet onkologiczny - i co dalej?" wraz z przedstawicielami innych środowisk onkologicznych, m.in. Polskim Towarzystwem Chirurgii Onkologicznej, Polskim Towarzystwem Onkologii Klinicznej, Polskim Towarzystwem Radioterapii Onkologicznej, apelowaliśmy do Ministra Zdrowia o szeroką dyskusję nad zmianami w pakiecie onkologicznym.

W maju 2015 roku wydaliśmy raport „Stan dostępności do leczniczych świadczeń onkologicznych w Polsce – analiza i rekomendacje”, co pozwoliło nie tylko poinformować o białych plamach na mapie polskiej onkologii, ale także zgromadzić realną i aktualną wiedzę w tym zakresie.

Dostęp do leczenia jest szczególnie dotkliwy dla osób mieszkających w mniejszych miejscowościach oraz na wsiach. Polskie Towarzystwo Onkologiczne angażuje się czynnie w działania, których celem jest niwelowanie różnic w dostępie do leczenia onkologicznego, stąd też m.in. zwracamy szczególną uwagę na funkcję jako w tym zakresie powinien pełnić kolejny Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych. 

Postulujemy m.in. poprawę dostępności do radioterapii oraz stworzenie regionalnych map potrzeb zdrowotnych, przy uwzględnieniu prognoz demograficznych i epidemiologicznych, których celem powinno być wyeliminowanie „białych plam” polskiej onkologii.

Jednocześnie zwracamy uwagę na nierówną w poszczególnych regionach kraju ilość wydanych Kart Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego, co obrazuje duże zróżnicowanie rynku usług medycznych pod względem zaangażowania w organizację oraz skuteczność diagnostyki i leczenia onkologicznego.

Bogatsi w wiedzę na temat obecnego stanu onkologii w Polsce, pragniemy zaoferować swoje doświadczenie przy pracach zespołu ds. oceny pakietu onkologicznego. Jesteśmy pewni, że nasz głos będzie cennym źródłem informacji podczas prac kierowanego przez Pana zespołu.

Jacek Fijuth,
Przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum