• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

PO: niech minister zdrowia wyda rozporządzenie ws. biopsji szpiku u dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 czerwca 2017 18:58

Posłowie PO zaapelowali do ministra zdrowia, by w drodze rozporządzenia jak najszybciej "uregulował sprawę" biopsji szpiku u dzieci, tak aby ten zabieg był "możliwie najmniej traumatyczny". MZ poinformowało, że minister rozważy zmiany po zasięgnięciu opinii ekspertów.

PO: niech minister zdrowia wyda rozporządzenie ws. biopsji szpiku u dzieci
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Na środowym (28 czerwca) briefingu, posłowie PO nawiązali do informacji, które pojawiły się w mediach, że w szpitalach, w co najmniej pięciu dużych miastach, przy biopsjach szpiku kostnego nie stosuje się znieczulenia ogólnego.

Lekarz, prof. Tomasz Grodzki (PO) powiedział, że jego klub nie może pozostawić bez reakcji tak bulwersującej sprawy; podkreślał, że biopsje szpiku kostnego to bardzo bolesny zabieg.

Zaznaczył, że sprawa zaczęła się od postu na Facebooku jednej z matek, która zapytała innych rodziców, czy ich dzieci miały biopsję szpiku wykonaną w znieczuleniu ogólnym. Podkreślił, że posłowie mogliby się nie dowiedzieć o sprawie, gdyby nie "lawina komentarzy i zgłoszeń", które ukazały się po tym wpisie.

- Nie wolno nam do takich sytuacji dopuścić, polskie dzieci nie mogą cierpieć. Dlatego apelujemy do ministra zdrowia, aby w drodze rozporządzenia jak najszybciej uregulował kwestie biopsji szpiku do 18. roku życia tak, aby ten zabieg był dla dzieci możliwie najmniej traumatyczny - powiedział Grodzki.

Według niego, "w praktyce sprowadza się to do krótkiego znieczulenia ogólnego, chyba że są ciężkie przeciwwskazania, bo wtedy można się posiłkować innymi metodami"

Biuro prasowe MZ zapewnia, że minister zdrowia kontroluje stosowanie znieczulenia podczas zabiegów punkcji i biopsji u dzieci.

Czytaj też: Katowice: GCZD zmienia procedurę znieczulania dzieci do biopsji szpiku

"Minister zdrowia wystąpił do konsultanta krajowego w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej z prośbą o kontrolę w niektórych szpitalach dotyczącą stosowania znieczulenia ogólnego w trakcie przeprowadzania u dzieci zabiegów punkcji lędźwiowej i biopsji szpiku. Po zasięgnięciu opinii właściwych konsultantów i towarzystw naukowych minister zdrowia rozważy ewentualną drogą legislacyjną" - poinformował resort.

We wtorek, Rzecznik Praw Pacjenta poinformował, że wystąpił o wyjaśnienia do dyrektorów siedmiu szpitali, które - jak wynika z informacji medialnych - nie stosowały znieczulenia ogólnego w trakcie przeprowadzania u dzieci zabiegu punkcji lędźwiowej oraz biopsji szpiku.

"Jeśli uzyskane i przeanalizowane informacje będą uprawdopodabniać naruszenia praw pacjenta Rzecznik podejmie decyzję o wszczęciu postępowania w sprawach praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów" - zapewniono w komunikacie.

O opinię w tej sprawie Rzecznik zwrócił się też do konsultantów krajowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum