• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

PET-CT pomaga dokładniej badać i skuteczniej leczyć chłoniaka Hodgkina

Autor: oprac. WOK • Źródło: Rynek Zdrowia11 maja 2021 20:24

Procedura PET-CT w diagnostyce chłoniaka Hodgkina może przynieść większe korzyści diagnostyczne niż badania morfologiczne - przekonują eksperci.

PET-CT pomaga dokładniej badać i skuteczniej leczyć chłoniaka Hodgkina
Aby badanie PET-CT spełniło swoją rolę, potrzebna jest wiedza dotycząca interpretacji wyników badania; FOT. Arch. RZ
  • W procesie diagnostyczno-terapeutycznym chłoniaka Hodgkina biorą udział specjaliści różnych dziedzin medycyny
  • Procedura PET-CT może przynieść daleko większe korzyści diagnostyczne niż badania morfologiczne w chłoniaku Hodgkina, ale do tego konieczne jest spełnienie kilku warunków
  • Jakich? O tym będą mówić uczestnicy interdyscyplinarnych warsztatów online, które odbędą się 13 maja

- Aby badanie PET-CT spełniło swoją rolę, potrzebna jest wiedza dotycząca interpretacji wyników badania oraz dobra komunikacja pomiędzy specjalistami różnych dziedzin medycyny - mówi dr hab. n. med. Bogdan Małkowski, prof. UMK, kierownik Zakładu Medycy Nuklearnej w Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

Specjaliści różnych dziedzin medycyny

- W procesie diagnostyczno-terapeutycznym chłoniaka Hodgkina biorą udział specjaliści różnych dziedzin medycyny. Na przestrzeni ostatnich lat zaobserwowano, że wysoko oceniana skala Deauville z kryteriami Lugano, stosowana podczas badań diagnostycznych, nie zawsze bezpośrednio opisuje to, co rzeczywiście dzieje się w organizmie pacjenta z chłoniakiem Hodgkina po rozpoczęciu leczenia. To może mieć decydujący wpływ na dalsze losy chorego - wskazuje ekspert.

- Wiemy, że procedura PET-CT może przynieść daleko większe korzyści diagnostyczne niż badania morfologiczne w chłoniaku Hodgkina, ale do tego konieczne jest spełnienie kilku warunków. Jakich? O tym porozmawiamy już 13 maja podczas interdyscyplinarnych warsztatów na najbardziej interesujących przykładach z polskich ośrodków. Serdecznie zapraszam na spotkanie - mówi prof. Małkowski.

Interdyscyplinarne warsztaty

Doświadczenia własne ośrodków i analiza interesujących przypadków - to formuła trzeciej części Interdyscyplinarnych warsztatów diagnostyki PET-CT w chłoniaku Hodgkina z cyklu "Sowim okiem" (13 maja, g. 19.00-21.00).

Dobrani parami specjaliści z dziedziny medycyny nuklearnej, onkologii i hematologii przedstawią różne punkty widzenia dotyczące procedury PET-CT stosowanej w diagnostyce choroby jeszcze do niedawna uznawanej za nieuleczalną.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum