• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Otwock: wstrzymania przyjęć nowych pacjentów chorych na nowotwory

Autor: KLX/Rynek Zdrowia • • 23 lipca 2015 11:53

Międzynarodowe Centrum Onkologii Affidea w Otwocku, od 1 sierpnia zmuszone będzie wstrzymać przyjęcia nowych pacjentów. Powód? Brak kontraktu z NFZ.

Otwock:  wstrzymania przyjęć nowych pacjentów chorych na nowotwory
Od 1 sierpnia Centrum zmuszone będzie wstrzymać przyjęcia nowych pacjentów. Fot. archiwum

Placówka od  2 lat z własnych funduszy pokrywa koszty radioterapii chorych onkologicznie.

Jak informuje nas Marta Marczak z biura prasowego Affidea Polska Narodowy Fundusz Zdrowia pomimo znacznych udokumentowanych ograniczeń w dostępie do zabiegów z zakresu radioterapii na terenie województwa mazowieckiego odmawia zakontraktowania tych usług dla pacjentów w otwockiej placówce.

Wstrzymanie przyjęć pacjentów do ośrodka oznacza, że około 2 tysiące pacjentów onkologicznych rocznie straci dostęp do leczenia za pomocą radioterapii, które odbywać się będzie już tylko w 2 ośrodkach na Mazowszu.

Chorzy, którzy aktualnie leczą się w placówce w Otwocku będą mogli dokończyć rozpoczętą terapię.

Pacjenci onkologiczni leczący się w Międzynarodowym Centrum Onkologii Affidea w Otwocku stanowią aż 20% wszystkich pacjentów leczonych na Mazowszu. 

Ze względu na brak kontraktu z NFZ placówka od 1 sierpnia br. zmuszona będzie wstrzymać przyjęcia nowych pacjentów. 

- W czasie 2 lat działalności placówki w Otwocku, kredytowaliśmy budżet NFZ na kwotę ponad 20 mln złotych, oferując bezpłatne zabiegi radioterapii pacjentom onkologicznym, którzy nie mogli czekać w kolejkach na leczenie. Obecnie zmuszeni jesteśmy wstrzymać przyjęcia nowych chorych, ale wciąż mamy nadzieję, że Ministerstwo Zdrowia i NFZ pochylą się nad losem kilku tysięcy chorych, których nie będą w stanie przyjąć na leczenie dwa już przepełnione ośrodki radioterapii w naszym województwie - mówi Jarosław Furdal, Prezes Zarządu Affidea.

Z opublikowanego niedawno raportu „Stan dostępności do leczniczych świadczeń onkologicznych w Polsce – analiza i rekomendacje” Polskiego Towarzystwa Onkologicznego jasno wynika, że największe „białe plamy” w dostępie do leczenia pacjentów nowotworowych w Polsce występują właśnie w radioterapii, a jednym z województw, których najbardziej dotyczy ten problem jest Mazowieckie. 

Ośrodek Affidea w Otwocku posiada pozytywną opinię mazowieckiego wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie radioterapii onkologicznej  oraz konsultanta krajowego. 

Placówka od początku swojej działalności objęła opieką ponad 3 tysiące pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum