×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Otwock: onkolodzy szkolą się z radioterapii nowotworów ginekologicznych i prostaty

Autor: MSX/Rynek Zdrowia24 października 2013 17:41

Światowej sławy onkolodzy z The Methodist Hospital (TMH) z Houston zakończyli trzydniowe szkolenie polskich lekarzy i fizyków medycznych z firmy Euromedic. Celem kursu było wypracowanie szczegółowych standardów leczenia nowotworów ginekologicznych i prostaty za pomocą radioterapii. Zostaną one teraz zebrane i opublikowane w formie książkowej broszury.

Otwock: onkolodzy szkolą się z radioterapii nowotworów ginekologicznych i prostaty
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szkolenie poprowadził prof. Brian Butler, wybitny specjalista w zakresie radioterapii, współtwórca i pionier metody IMRT (Intensity Modulated Radiation Therapy).

W czasie szkolenia przeprowadzonego w Polsce przez światowej sławy specjalistów z The Methodist Hospital z Houston, uczestnicy pogłębili swoją wiedzę dotyczącą najnowszych metod leczenia radioterapeutycznego nowotworów ginekologicznych oraz prostaty, w różnych stadiach zaawansowania.

Euromedic Onkoterapia - jak podano w komunikacie prasowym - współpracuje z amerykańskimi naukowcami z Houston od półtora roku. W ciągu każdego z cyklu spotkań szczegółowo omawiane są metody leczenia poszczególnych rodzajów nowotworów. W trakcie majowego spotkania wypracowane zostały dokładne standardy leczenia nowotworów głowy i szyi oraz wybranych nowotworów ginekologicznych. Wystandaryzowane procedury leczenia tych schorzeń zostały oficjalnie opublikowane na Międzynarodowej Konferencji ASTRO, która odbyła się 22-25 września w Atlancie.

- Cieszymy się, że firma Euromedic po raz kolejny gości nas w Polsce. Spotkania te są niezwykle ważne dla polskich pacjentów, bowiem pozwalają lekarzom przenieść do ich codziennej praktyki sprawdzone, a więc bezpieczne metody leczenia nowotworów - powiedział prof. Butler.

Oprócz szkoleń, TMH oraz placówki Euromedic na bieżąco utrzymują kontakt m.in. Za pomocą wideo konferencji czy czatów. Dzięki temu polscy lekarze mogą konsultować wyniki badań obrazowych pacjentów z najcięższymi schorzeniami.

Celem Euromedic jest podwyższenie standardu usług medycznych w Polsce, a docelowo zrównanie go z poziomem światowym, dlatego współpracujemy z TMH i wspólnie z nimi organizujemy szkolenia lekarzy radioterapeutów w zakresie wypracowywania standardów leczenia nowotworów.  Chorzy mogą mieć dzięki temu pewność, że otaczani są opieką zgodną z najlepszymi światowymi standardami - mówi Anna Wiczyńska-Zając, Dyrektor Operacyjny firmy Euromedic Diagnostics Polska.

W czasie ostatniego szkolenia TMH zakończonego w środę (23 października) lekarze obserwowali pierwsze w Polsce napromienianie w technice Volumetric Modulated Arc Therapy (VMAT) z użyciem akceleratora ze 160-listkowym kolimatorem. Zabieg został przeprowadzony w Otwocku. W technice VMAT ramię akceleratora emitującego promieniowanie poruszało się bardzo szybko, dzięki czemu radykalnemu skróceniu uległ czas naświetlania - z kilkunastu minut w przypadku tradycyjnej radioterapii do zaledwie 90-180 sekund.

- Metoda ta jest wyjątkowo bezpieczna, ponieważ zminimalizowała ryzyko poruszenia się pacjenta podczas leczenia, a co za tym idzie niemalże wyeliminowała naświetlanie zdrowych tkanek - powiedział dr Andrzej Radkowski, kierownik ośrodka MCO Euromedic w Otwocku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum