• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Ośrodki onkologiczne i poradnie zapraszają w sobotę na bezpłatne badania profilaktyczne i konsultacje

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2020 08:15

Ośrodki onkologiczne w całym kraju odpowiadając na apel Polskiej Unii Onkologii organizują w sobotę (1 lutego) Dzień Otwartych Drzwi z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem. Tego dnia będzie można bezpłatnie skorzystać z badań, konsultacji oraz porad dotyczących zdrowego stylu życia i profilaktyki onkologicznej.

Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Jak zwraca uwagę przewodniczący Polskiej Unii Onkologii dr Janusz Meder, w naszym kraju pomimo poprawy wyników leczenia nowotworów w okresie ostatnich 20 lat (z 30 proc. do 48 proc. przeżyć wieloletnich) nadal średnie wskaźniki przeżycia są niższe o 10-15 punktów procentowych od uzyskiwanych w większości krajów Unii Europejskiej.

Stąd tak duże znaczenie profilaktyki, które pozwala wykryć wiele nowotworów w takim stadium rozwoju, w którym możliwe jest ich wyleczenie.

Na apel Polskiej Unii Onkologii o uczczenie Światowego Dnia Walki z Rakiem akcją Dnia Otwartych Drzwi, a w jej ramach udostępnieniem bezpłatnych badań profilaktycznych i konsultacji odpowiedziało 28 ośrodków i placówek prowadzących leczenie onkologiczne.

W sobotę (1 lutego) będzie można bezpłatnie skorzystać z badań profilaktycznych, konsultacji oraz porad i wykładów dotyczących zdrowego stylu życia i profilaktyki onkologicznej. 

Wśród proponowanych bezpłatnych badań (w zależności od ośrodka) są m.in.: badania mammograficzne, usg piersi, cytologia, nauka samobadania piersi i jąder na fantomach, badanie poziomu markera PSA (u mężczyzn) i badanie poziomu markera CA 125 (dla kobiet, w których rodzinie wystąpił rak jajnika), badanie rtg płuc.

W trakcie Dni planowane są też (w zależności od ośrodka) lekarskie konsultacje - onkologiczne, psychologiczne oraz porady dietetyków, fizjoterapeutów; pomiary poziomu glukozy w krwi, ciśnienia, obliczanie wskaźnika BMI.

Szczegółowy wykaz placówek biorących udział w Dniach oraz oferowanych w poszczególnych ośrodkach badań przedstawiamy w dołączonej do tekstu tabeli - plik w formacie pdf, do pobrania.

 

 

 

DO POBRANIA

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum