• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Organizacje pacjentów pozytywnie o koncepcji Krajowej Sieci Onkologicznej

Autor: PKPO/Rynek Zdrowia • • 03 sierpnia 2018 16:01

- Zarząd Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych ocenia pozytywnie dokument pn. „Koncepcja organizacji i funkcjonowania Krajowej Sieci Onkologicznej" opracowany przez zespół ekspertów pod przewodnictwem prof. Piotra Czauderny - mówi Krystyna Wechmann, prezes PKPO.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

- W dokumencie uwzględniono propozycje przygotowane przez pacjentów, dotyczące profilaktyki chorób nowotworowych - unowocześnienia programów przesiewowych i innego, zgodnego z duchem czasu ich propagowania, a także konieczność prowadzenia badań satysfakcji pacjentów. Dyskusji i konsultacji wymaga natomiast zgłoszony przez pacjentów projekt „Wolontariatu onkologicznego”, według którego pomoc chorym na nowotwory, zwłaszcza osobom starym i samotnym wykraczałoby poza ramy szpitala i opierała się na zbudowaniu ogólnopolskiej sieci wolontariatu - czytamy w komunikacie Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych ( PKPO).

Jak podkreśla wiceprezes PKPO, Beata Ambroziewicz, uwzględniono potrzebę koordynacji działań, co umożliwi kompleksową opiekę nad pacjentem, natomiast wprowadzenie przejrzystych zasad referencyjności ośrodków i współpracy pomiędzy nimi, zapewni zgodny ze standardami poziom opieki i dostęp pacjentów do właściwego leczenia bez względu na miejsce zamieszkania. W oponii PKPO przyczynią się do tego również narządowe centra kompetencji np. Breast Cancer Unit i centra doskonałości, w których stosowane będą najnowsze metody diagnostyki i leczenia.

Czytaj także: MZ zapowiada wdrożenie sieciowego modelu opieki w onkologii

- W dokumencie przedstawiono także koncepcję kształcenia kadr w onkologii, o co apelowało środowisko onkologiczne, zauważono również rolę leczenia wspierającego - m.in. rehabilitacji onkologicznej i leczenie paliatywnego - tematów podnoszonych z kolei przez organizacje pacjentów m.in. PKPO. Uzupełnienia wymaga natomiast kwestia odżywiania pacjentów onkologicznych. Chodzi zarówno o żywienie w szpitalach, jak i dostępność do porad dietetyków, co choć jest prawnie zagwarantowane, w praktyce nie jest realizowane. Warto podkreślić, iż dostrzeżono po raz pierwszy problemy grupy młodych pacjentów chorych na nowotwory, do tej pory byli oni niewidoczni dla systemu - stwierdza Koalicja w informacji prasowej.

W opinii tej organizacji, „przedstawiona koncepcja nie jest doskonała w każdym aspekcie, z czego zdają sobie sprawę sami jej autorzy, którzy wspominają o czasie potrzebnym na wdrożenie i udoskonalenie tych rozwiązań. Np. nie odnosi się do kwestii włączenia do sieci niepublicznych szpitali, w tym placówek prywatnych, które jeśli będą spełniały kryteria określonych poziomów referencyjności powinny zasilić sieć swoimi zasobami. Dlatego koncepcja zostanie poddana szerokiej konsultacji społecznej i poprzedzona pilotażem. (...)” - czytamy w komunikacie PKPO.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum