×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Opublikowano raport końcowy z programu pilotażowego opieki w ramach sieci onkologicznej

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia07 lutego 2023 11:50

Ministerstwo Zdrowia  opublikowało dziś, 7 lutego, "Syntetyczny Raport Końcowy z programu pilotażowego opieki w ramach sieci onkologicznej.

Opublikowano raport końcowy z programu pilotażowego opieki w ramach sieci onkologicznej
Opublikowano podsumowanie z pilotażu KSO. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
  • Pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej realizowany był w latach
  • Środowisko długo wyczekiwało raportu końcowego podsumowaującego program pilotażu
  • Ministerstwo Zdrowia podało go do publicznej wiadomości dziś, 7 lutego. Jest nazwany  "syntetycznym", ma 32 strony

Jest raport z pilotażu KSO. Syntetyczny

Ministerstwo Zdrowia upubliczniło "syntetyczny" Raport końcowyy z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej.

Głównym celem KSO jest zapewnienie wszystkim chorym w Polsce, bez względu na miejsce zamieszkania, jednakowych standardów diagnostyki i leczenia onkologicznego. Przypomnijmy, że pilotaż KSO ruszył 1 lutego 2019 r. To program będący jednym z elementów zmian w polskiej onkologii. KSO miała wejść w życie od stycznia br. Tak sie jednak nie stało.

W Parlamencie procedowana jest już ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej. Z poślizgiem.

- Biję się w piersi. Uważam, że to jest absolutna porażka z mojego punktu widzenia, ale robimy wszystko, żeby na Radzie Ministrów, która odbędzie się między świętami, ten temat podjąć - przyznał szef resortu zdrowia Adam Niedzielski w grudniu ub. roku. Zapowiedział też, że "KSO wejdzie w życie najpóźniej od początku drugiego kwartału". - Będę robił wszystko, żeby weszła wcześniej - dodał szef MZ.

W trakcie posiedzenia 25 stycznia posłowie pytali o podsumowanie pilotażu, aby mogli ocenić zasadność podanych rozwiązań.

- Nie ma sprawozdania z pilotażu, a my debatujemy nad projektem ustawy. To  nieuczciwe - alarmował Zdzisław Wolski (Lewica).

Tego samego zdania była Katarzyna Lubnauer.

- Pilotaż jeszcze trwa, nie znamy jego efektów, ale mamy podejmować decyzję w sprawie Sieci. To jest kupowanie kota w worku. Nie wiadomo, czy pacjent będzie miał lepiej. Może mieć za to dalej - mówiła.

- Projekt ustawy o KSO jest jednym z kamieni milowych, jakie Polska musi spełnić, by otrzymać środki z KPO. Szkoda tylko, że o pacjentów onkologicznych w Polsce troszczy się Unia Europejska, a nie rząd PiS, które jest od siedmiu lat przy władzy - zauważył Jan Szopiński (Lewica).

Dodajmy, że Krajowa Sieć Onkologiczna ma zapewnić bardziej kompleksowe i skuteczne zarządzanie opieką onkologiczną skupioną wokół pacjenta z chorobą nowotworową. Połączy ona szpitale onkologiczne w taki sposób, by zapewnić chorym najlepszą diagnostykę i leczenie.

Priorytetem jest, aby każdy pacjent, niezależnie od miejsca zamieszkania otrzymywał opiekę onkologiczną opartą o jednakowe standardy diagnostyczno-terapeutyczne, czyli jednolicie zdefiniowane ścieżki pacjenta, a system elastycznie odpowiadał na jego potrzeby.

Całą treść raportu publikujemy poniżej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum