• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Opozycja: minister zdrowia "podpina się" pod Cancer Plan

Autor: rp.pl, LJ/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2014 11:42

Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz "podpina się" pod projekt reorganizacji systemu onkologii, nad którym co najmniej od trzech lat pracują specjaliści z Polskiego Towarzystwa Onkologicznego - alarmuje opozycja.

Zespół specjalistów został powołany przez towarzystwo już w 2011 r. przez prof. Jacka Jassema, przewodniczącego Zarządu Głównego PTO. Lekarze pracują nad stworzeniem sieci szpitali onkologicznych, mających gwarantować kompleksowe podejście do pacjenta (Cancer Plan).

Jak wyjaśnia prof. Sergiusz Nawrocki ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, koordynator jednej z dziesięciu grup roboczych planu, od stycznia br. grupy odbyły już kilkanaście spotkań. Pierwszy szkic planu ma trafić na biurko ministra w marcu.

Zdaniem opozycji, Arłukowicz powinien przedstawić własny projekt, a nie pożyczać go od onkologów. Jeden z lekarzy pracujących nad Cancer Planem przyznaje, że ministerstwo traktuje powstającą strategię jak swoją własną inicjatywę.

Czytaj także: Powstaje polski Cancer Plan

Marek Balicki, były minister zdrowia, zwraca uwagę w rozmowie z Rzeczpospolitą, że przygotowanie dokumentów strategicznych dla państwa jest zadaniem rządu. Tymczasem Bartosz Arłukowicz przez 2,5 roku kierowania resortem nic w tej sprawie nie zrobił. Po co zatem utrzymywać ministerstwo z pieniędzy podatników, skoro w zadaniach wyręczają je towarzystwa lekarskie?

Jednak środowisko onkologów podkreśla, że kwestia zawłaszczenia pomysłu jest obecnie sprawą wtórną: najważniejsza jest szybka realizacja planu i  umożliwienie chorym dostępu do lepszej opieki onkologicznej.

Plan onkologów zakłada kompleksowe leczenia chorych w jednym miejscu, z uwzględnieniem prewencji, profilaktyki, epidemiologii, diagnostyki, leczenia skojarzonego w oparciu o standardowe metody: chirurgii, radioterapii, chemioterapii, immunoterapii oraz rehabilitacji fizycznej i psychicznej.

Odpowiednią opiekę powinny gwarantować wyspecjalizowane ośrodki onkologiczne wchodzące w skład sieci, zróżnicowane między sobą stopniem referencyjności.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum