• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Opóźnienie rozpoznawania i leczenia nowotworów niesie nieobliczalne skutki

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 11 września 2020 19:06

W ostatnich miesiącach znacznie zmalała liczba chorych zgłaszających się na wizyty do lekarzy onkologów. Paraliżujący strach przed zakażeniem koronawirusem był silniejszy niż głos rozsądku - zaznacza prof. Jacek Jassem*, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Opóźnienie rozpoznawania i leczenia nowotworów niesie nieobliczalne skutki
Prof. Jacek Jassem; FOT. PTWP

- Niestety, efekty tych zaniedbań okazały się katastrofalne - zatrważająco wzrosła liczba zaawansowanych nowotworów, szczególnie przewodu pokarmowego i piersi. Opóźnienie rozpoznawania i leczenia nowotworów niesie nieobliczalne skutki. To jest choroba, która nie zaczeka na koniec epidemii - podkreśla prof. Jacek Jassem.

Wskazuje, że usprawnienie systemu, „który do tej pory działał marnie jest absolutnie koniecznością. Obecnie wygląda to tak, że pacjenci nie mogą dostać się do lekarzy POZ i trafiają do poradni onkologicznej, (przypomnijmy, że do poradni onkologicznej nie trzeba mieć skierowania), z objawami które w większości nie są obawami choroby nowotworowej”.

- Musimy przeorganizować te działania. Na chwilę obecną są już zalecenia. To tyczy się nie tylko chorych, którzy są niezakażeni, a wymagają leczenia specjalistycznego, ale nie zapominajmy, że są chorzy zakażeni wymagają cy leczenia specjalistycznego. Absolutnie niedopuszczalne jest pomijanie chorego zakażonego, który jest w stanie zagrożenia życia czy zdrowia z innego powodu niż wirus SARS-CoV-2 - stwierdza onkolog.

Dodaje: - Z powodu pandemii zmarło dotychczas w Polsce około 1,9 tys. osób. Tyle osób umiera z powodu nowotworów zaledwie w ciągu kilku dni. Jeśli zaniedbamy leczenie nowotworów, to będziemy mieli od 5 do 10 tysięcy więcej zgonów w ciągu roku. Nie są to szacunki wzięte z powietrza, wynikają z rzetelnych badań prowadzonych na świecie. Służba zdrowia jest zamknięta i niewydolna. Placówki POZ praktycznie zamknęły się już w marcu, SOR-y szturmują pacjenci, którzy nie mogą się dostać do swojego lekarza w przychodni.

- Do nas także dobijają się chorzy, którzy nie dostali się do lekarza pierwszego kontaktu. Zapraszamy ich więc do poradni onkologicznej. Nie jest to jednak normalna sytuacja, żeby chory z bólem głowy czy brzucha przychodził do poradni onkologicznej! - zaznacza specjalista.

Zwraca uwagę, że „pewne rzeczy można załatwić przez teleporady, ale jeśli chory ma niepokojące objawy - krwawienie, przedłużającą się chrypkę, długotrwałe zaparcia, bóle czy krwiomocz - trzeba go pilnie zbadać. Lekarz udzielający teleporady bierze na siebie dużą odpowiedzialność. Nie zawsze przez telefon można jednak zdiagnozować chorego.”

- Dlatego, aby nie dopuścić do wzrostu liczby zgonów z powodu chorób nowotworowych, musimy zrobić dwie rzeczy. Po pierwsze, powiedzieć osobom z niepokojącymi objawami - nie bójcie się, po kilku miesiącach epidemii wiemy, jak zapewnić wam bezpieczne warunki wizyty u lekarza. Po drugie, otworzyć chorym drzwi do placówek służby zdrowia - wskazuje ekspert.

- Celowe jest wprowadzenie tzw. opieki narządowej. Chorzy na najczęstsze nowotwory (rak piersi, płuca, jelita grubego czy gruczołu krokowego) tułają się po systemie z plikiem skierowań, trafiając na przypadkowe instytucje i lekarzy. Trzeba stworzyć ośrodki, gdzie „pod jednym dachem” będą mieli kompleksową opiekę fachowców wyspecjalizowanych w leczeniu danego nowotworu - podsumowuje prof. Jacek Jassem.

* Opinia prof. Jacka Jassem jest fragmentem rekomendacji ekspertów Zespołu Continue Curatio - klinicystów kilku specjalności. Przygotowali oni stanowisko dotyczące sytuacji, w których telewizyta nie jest wystarczającą formą świadczeń medycznych. Eksperci zaapelowali do pacjentów o kontynuowanie leczenia oraz niebagatelizowanie objawów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum