• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Opolskie: lekarze przypominają młodym ludziom o profilaktyce onkologicznej

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 31 sierpnia 2015 11:34

Coraz częściej na nowotwory zapadają młodzi ludzie. W 2012 roku w Polsce raka rozpoznano u 4,5 tys. kobiet w wieku do 39 lat. W przypadku mężczyzn w tej grupie wiekowej było to 2,5 tys. osób.

Opolskie: lekarze przypominają młodym ludziom o profilaktyce onkologicznej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zachorowania na raka piersi u pań przed czterdziestką stanowią rocznie od pięciu do siedmiu procent wszystkich notowanych na Opolszczyźnie przypadków tego nowotworu. Tak wczesne raki najczęściej wiążą się z obciążeniem dziedzicznym i rodzinnym.

W badaniach prowadzonych w Wielkiej Brytanii w grupie pacjentek przed 40. rokiem życia wyszło, że 34 proc. z nich ma w wywiadzie odnotowane zachorowanie na raka piersi bądź raka jajnika w rodzinie. Podobną analizę przeprowadzono w opolskim szpitalu. Stwierdzono, że rak w rodzinie wystąpił w przypadku 24 proc. pacjentek.

Zdaniem ekspertów wzrost liczby zachorowań na raka piersi w młodym wieku może się także wiązać z opóźnionym macierzyństwem, coraz krótszym okresem karmienia piersią i dłuższym stosowaniem antykoncepcji hormonalnej.

Udowodnione jest, że pacjentki, które wykonują samobadanie piersi regularnie, są w stanie wykryć u siebie guzka, który ma jeden centymetr, a te, która tego nie robią systematycznie, znajdą u siebie przypadkowo guzka czterocentymetrowego.

Więcej: opole.gazeta.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum