• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Opolskie: lekarz odmówił wystawienia karty DiLO pacjentowi z guzem w pęcherzu moczowym

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 03 czerwca 2015 10:06

Badanie USG wykazało, że pacjent ma guza w pęcherzu moczowym. Mimo to lekarz rodzinny nie widział potrzeby wypisania tzw. zielonej karty onkologicznej. Czy miał prawo odmówić jej wystawienia?

Opolskie: lekarz odmówił wystawienia karty DiLO pacjentowi z guzem w pęcherzu moczowym
Fot. Archiwum

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) nie ma obowiązku wystawienia Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego. Może także wybrać inną drogę i wysłać pacjenta do specjalisty na zasadzie zwykłego skierowania - informuje Gazeta Wyborcza.

Jak przyznaje Beata Cyganiuk, rzeczniczka Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, decyzja lekarza POZ mogła spowodować opóźnienie rozpoczęcia leczenia.

Beata Cyganiuk zaznacza, że część lekarzy obawia się wystawiania tzw. zielonych kart. Przypomina, że wynagrodzenie lekarzy POZ uczestniczących w pakiecie zależy od skuteczności rozpoznawania nowotworów. Na 15 kart DiLO wydanych przez lekarza choroba nowotworowa musi się potwierdzić przynajmniej w jednym przypadku. Jeśli będzie inaczej, lekarz musi przejść szkolenie, by móc nadal wydawać karty.

Rzeczniczka wskazuje, że najlepszym rozwiązaniem dla pacjenta w wypadku odmowy wystawienia karty DiLO, jest zmiana lekarza rodzinnego.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum