• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Opolskie: kobiety w regionie badają piersi i rzadziej chorują

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 19 września 2013 12:42

Województwo opolskie ma najniższy wskaźnik liczby zachorowań na raka piersi w Polsce. Co roku diagnozowanych jest tutaj 376 przypadków – wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów. Zdaniem specjalistów jest to zasługa dostępności do diagnostyki w regionie oraz badań przesiewowych.

Opolskie: kobiety w regionie badają piersi i rzadziej chorują

Dla porównania w sąsiednim woj. śląskim jest to aż 1834 przypadków.

Jak twierdzi radiolog, dr Artur Grochowski, dyrektor NZOZ HELIMED w Kędzierzynie-Koźlu i Opolu, od kilku lat w województwie rośnie liczba wykonywanych badań mammograficznych i rezonansu magnetycznego piersi. To z kolei przekłada się na wczesną wykrywalność choroby u kobiet w regionie oraz spadek liczby zgonów spowodowanych do tej pory zbyt późna diagnozą.

Tylko w 2012 roku w ramach programu profilaktycznego w 13 ośrodkach w regionie wykonano ponad 16 tys. mammografii, o 3 proc. więcej niż rok wcześniej – czytamy w raporcie Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Region ma obecnie jeden z najwyższych wskaźników zgłoszeń na badania. Co więcej, kobiety coraz częściej sięgają także po bardziej precyzyjną diagnostykę.

Tylko w 2012 w woj. opolskim wykonano aż 668 badań rezonansu magnetycznego piersi (MR piersi lub mammo-MRI). To o ponad 50 proc. więcej, niż jeszcze w 2010 roku, kiedy wykonano ich zaledwie 303 – wynika z danych NZOZ HELIMED w Kędzierzynie – Koźlu.

Wzrost liczby badań jest efektem pojawienia się w regionie jedynego jak dotąd rezonansu przystosowanego do diagnostyki raka piersi. Dziś w Polsce jest zaledwie 5 tego typu urządzeń. Korzystają z niego przede wszystkim kobiety z podejrzeniem raka wieloogniskowego, którego trudniej wykryć mammografią, kobiety po 45 roku życia i implantacji piersi, a także nosicielki zmutowanych genów BRCA1 i BRCA2, które zagrożone są rozwojem raka piersi. Na badania kierowani są także mężczyźni z podejrzeniem raka piersi.

MR piersi w regionie wykonywane są bezpłatnie, refunduje jest NFZ, a kierują na nie najczęściej onkolodzy i chirurdzy. Rzadko, kiedy jednak jest to badanie pierwszego etapu diagnostycznego. Czas oczekiwania wynosi od 2 do 3 miesięcy.

O tym jaką diagnostykę zastosować decyzję podejmuje zawsze lekarz. Specjaliści jednak zalecają, aby nie lekceważyć wezwań na badania mammograficzne, będące najczęściej wstępem do procesu diagnostycznego i leczenia. Tylko w tym roku w woj. opolskim wysłano już ponad 25 tys. zaproszeń na badania przesiewowe.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum