×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Operacja rzadkiego guza u 23-letniego mężczyzny. Sukces zespołu CMKP i WUM

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe CMKP02 lutego 2023 18:30

Przyzwojaki tętnicy szyjnej zwane są także kłębczakami. Rozwijają się z ciałek przyzwojowych, czyli grupy komórek zlokalizowanych w rozwidleniu tętnicy szyjnej, jednej z najważniejszych tętnic organizmu, prowadzącej krew do ośrodkowego układu nerwowego.

Operacja rzadkiego guza u 23-letniego mężczyzny. Sukces zespołu CMKP i WUM
Jeśli przyzwojak osiągnie duże rozmiary, może uciskać sąsiadujące narządy. Fot. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock
  • Lekarze Kliniki Otolaryngologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi
  • Zespół pod kierownictwem prof. CMKP Karoliny Dżaman oraz Kliniki Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej WUM pod kierownictwem doc. Piotra Myrchy wykonał zabieg u 23-letniego pacjenta
  • Mężczyzna zgłosił się do Kliniki Otolaryngologii CMKP z powodu wolno rosnącego guza szyi, który ograniczał mu poruszanie głową i przeszkadzał w uprawianiu sportów oraz powodował defekt estetyczny

Rzadki guz, udana operacja

Początkowo przyzwojaki nie dają żadnych objawów. W miarę jak rosną pojawia się guz na szyi, najczęściej poniżej kąta żuchwy. Jeśli przyzwojak osiągnie duże rozmiary, może uciskać sąsiadujące narządy. Przyzwojaki rosną początkowo w rozwidleniu tętnicy szyjnej, rozpychając się pomiędzy tętnicą szyjną wewnętrzną a zewnętrzną. W miarę dalszego wzrostu zaczynają obejmować te tętnice i w końcu całkowicie je obrastają. Na ogół są to guzy łagodne, ale w około 10 proc.  przypadków mogą ulec przemianie w nowotwór złośliwy.

Przyzwojaki tętnicy szyjnej zwane są także kłębczakami. Rozwijają się z ciałek przyzwojowych, czyli grupy komórek zlokalizowanych w rozwidleniu tętnicy szyjnej, jednej z najważniejszych tętnic organizmu, prowadzącej krew do ośrodkowego układu nerwowego. Wycięcie guza wiąże się z częściowym usunięciem naczynia i ryzykiem zagrażającego życiu krwawienia oraz udaru mózgu.

Przyzwojak tętnicy szyjnej (paraganglioma) to rzadki nowotwór. Stanowi ok. 0,6 proc. wszystkich nowotworów głowy i szyi oraz 0,03 proc. wszystkich nowotworów.

Po wykonaniu badań obrazowych: USG, rezonansu magnetycznego oraz tomografii komputerowej z kontrastem okazało się, że pacjent ma guza – przyzwojaka zlokalizowanego w rozwidleniu tętnicy szyjnej wspólnej. W 10 proc. przypadków guz ten może być uwarunkowany genetycznie, co miało miejsce także w tym przypadku, gdyż podobny nowotwór w przeszłości stwierdzono u ojca i cioci pacjenta.

W operacji wzięła udział prof. Karolina Dżaman z Kliniki Otolaryngologii CMKP oraz zespół Kliniki Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej WUM w składzie: doc. Piotr Myrcha, dr Dawid Siemieniuk, dr Bartłomiej Kozdój.

Prof. CMKP Karolina Dżaman od marca 2022 r. pełni funkcję wojewódzkiego konsultanta ds. otolaryngologii w województwie mazowieckim.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum