×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Onkologia dziecięca: 1 marca rusza nabór wniosków o dofinansowanie badań naukowych

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP23 lutego 2023 06:33

1 marca rusza nabór wniosków o dofinansowanie badań naukowych w dziedzinie onkologii dziecięcej z Ogólnopolskiego Programu Grantowego Fundacji "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową" - poinformowali twórcy inicjatywy.

Onkologia dziecięca: 1 marca rusza nabór wniosków o dofinansowanie badań naukowych
Fot. AdobeStock
  • W marcu rusza Ogólnopolski Program Grantowy Fundacji "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową"
  • W ramach programu zostaną uruchomione trzy rodzaje finansowania, które dotyczyć będą badań naukowych, stypendiów dla lekarzy w obszarze onkologii i hematologii dziecięcej oraz utworzenia stanowisk administratorów danych
  • Powstanie ogólnopolska baza danych nowotworów dziecięcych, a wartość wsparcia w programie w latach 2023-2030 wyniesie 8,4 mln zł

1 marca nabór wniosków o dofinansowanie badań w dziedzinie onkologii dziecięcej

Ogólnopolski Program Grantowy jest przygotowany przez Fundację "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową" we współpracy merytorycznej z Polskim Towarzystwem Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Jego głównym celem jest wsparcie rozwoju wiedzy naukowej i zwiększenie efektywności leczenia dzieci z chorobami nowotworowymi w Polsce.

W ramach programu zostaną uruchomione trzy rodzaje finansowania:

  • badań naukowych, których rezultat bezpośrednio przełoży się na poprawę jakości leczenia dzieci chorych na nowotwory,
  • stypendiów dla lekarzy, którzy chcą uzyskać stopień doktora nauk medycznych w obszarze onkologii i hematologii dziecięcej
  • oraz utworzenia przy klinikach onkologii i hematologii dziecięcej w całym kraju stanowisk administratorów danych, aby wesprzeć tworzenie ogólnopolskiej bazy danych nowotworów pediatrycznych w Polsce.

Wartość wsparcia w programie w latach 2023-2030 wyniesie 8 mln 400 tys. złotych.

Nabór wniosków o dofinansowanie badań naukowych oraz zatrudnienie administratorów danych w klinikach rusza już 1 marca. Natomiast konkurs stypendialny dla doktorantów w obszarze onkologii i hematologii dziecięcej wystartuje 1 października.

- Celem programu jest finansowanie aktywności naukowych i badawczych zwiększających efektywność diagnozowania i leczenia chorób nowotworowych u dzieci i nastolatków oraz nakierowanych na poprawę zdrowia i jakości życia ozdrowieńców w Polsce - mówi cytowany w informacji prasowej przewodniczący społecznej Rady Fundacji "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową" Grzegorz Dzik.

U około 1200 dzieci rocznie diagnozuje się nowotwór

Każdego roku w Polsce u około 1200 dzieci diagnozuje się nowotwór. Są to głównie białaczki, a także chłoniaki, mięsaki, guzy mózgu i inne rzadko występujące nowotwory.

W leczeniu nowotworów dziecięcych stosuje się międzynarodowe standardy, które przekładają się na wyleczalność sięgającą obecnie ponad 80 proc. Przed onkologią dziecięcą w Polsce stoi jednak nadal wiele wyzwań.

- Brakuje nam narzędzi i specjalistów do kompleksowej opieki nad małym pacjentem. W naszym kraju nie dysponujemy bazą danych nowotworów u dzieci i młodzieży. Mamy potrzeby kadrowe, bo wciąż jest za mało lekarzy specjalizujących się w dziedzinie hematologii i onkologii dziecięcej -  komentuje prof. Tomasz Szczepański, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej.

- Wyzwaniem pozostają również badania naukowe i rozwój w tej dziedzinie medycyny. Dlatego tak ważna jest współpraca merytoryczna, której rezultatem jest Ogólnopolski Program Grantowy Fundacji "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową" - dodaje.

Organizatorzy programu liczą, że w długofalowej perspektywie program przyczyni się do zwiększenia wykwalifikowanej kadry medycznej, a co za tym idzie do poprawy opieki nad dziećmi w chorobie nowotworowej.

Dodatkową korzyścią będzie również zwiększenie liczby publikacji naukowych i prac doktorskich w obszarze onkologii pediatrycznej, a także możliwość realizacji doktoratów międzynarodowych, co podniesie rangę polskiej onkologii dziecięcej na świecie.

Program ma też przyczynić się do rozwoju projektów badawczych w obszarze onkologii i hematologii dziecięcej, które mają na celu bezpośrednią poprawę diagnostyki i efektywności leczenia dzieci.

Efektami inwestycji w ten obszar mają być również publikacje naukowe, współuczestniczenie polskich lekarzy w międzynarodowych grupach badawczych czy wymiana wiedzy podczas konferencji naukowych - krajowych i zagranicznych.

Ogólnopolska baza danych nowotworów dziecięcych

Ostatnim ważnym rezultatem programu będzie wsparcie tworzenia ogólnopolskiej bazy danych nowotworów dziecięcych, która umożliwi zbieranie danych medycznych dla celów naukowych, badawczych i statystycznych dotyczących wszystkich dzieci chorych na nowotwory w Polsce.

- Do tej pory nie mieliśmy możliwości, głównie finansowych, aby utworzyć stanowisko administratora danych przy każdej klinice onkologii i hematologii dziecięcej w Polsce, a jest to działanie konieczne do stworzenia ogólnopolskiego rejestru onkologii i hematologii dziecięcej - komentuje prof. Szczepański.

-  Powstanie rejestru umożliwi agregowanie danych do celów leczniczych, naukowych i badawczych. Tym samym przyczyni się do wzrostu skuteczności terapii, rozwoju wiedzy naukowej i zwiększy potencjał badawczy polskich naukowców - tłumaczy.

Realizacja Ogólnopolskiego Programu Grantowego będzie możliwa dzięki zaangażowaniu społecznemu biznesu i jego wsparciu finansowemu. Głównym Partnerem Fundacji w tym obszarze jest firma HEADFOUND.

Więcej informacji o Ogólnopolskim Programie Grantowym można znaleźć na stronie http://granty.naratunek.org/. 
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum