• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Onkolodzy za rzadko stosują zindywidualizowane terapie w raku płuca

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 20 kwietnia 2015 21:36

Międzynarodowa ankieta skierowana do onkologów zajmujących się rakiem płuca wykazała, że lekarze niewystarczająco często stosują zindywidualizowane metody leczenia.

Onkolodzy za rzadko stosują zindywidualizowane terapie w raku płuca
Fot. Fotolia

Międzynarodowa ankieta, przeprowadzona między grudniem 2014 r. a styczniem  2015 r., służyła ocenie częstości badań mutacji w genie EGFR i sprawdzała metody leczenia stosowane u pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca w stadium zaawansowanym.

Jej wyniki uzyskane od 562 onkologów z 10 krajów (Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Korea, Hiszpania, Tajwan, Wielka Brytania i USA) przedstawiono jako najnowsze streszczenie podczas sesji poświęconej najważniejszym doniesieniom ESMO-IASLC w ramach Europejskiej konferencji na temat raka płuca w 2015 r. odbywającej się w Genewie w Szwajcarii. Sponsorem ankiety była firma Boehringer Ingelheim.

Ankieta wykazała, że u niemal jednego na czterech pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca w stadium zaawansowanym rozpoczęto leczenie pierwszego rzutu, zanim można było zapoznać się z wynikami badania mutacji u danego pacjenta, przy czym wystąpiły istotne różnice między regionami (zakres: od 12 proc. w Azji do 30 proc. w Europie).

Głównymi przyczynami nieprzeprowadzania u wszystkich pacjentów badań innych niż badanie histologiczne guza były niewystarczająca ilość tkanki, brak pewności uzyskania wystarczającej ilości tkanki, zły stan pacjenta i zbyt długi czas oczekiwania na wyniki. Ponad połowa onkologów (51 proc.) stwierdziła, że na podejmowane przez nich decyzje dotyczące leczenia nie wpłynął podtyp mutacji w genie EGFR1. Tutaj również wykazano istotne różnice między regionami (zakres: od 28 proc. w Azji do 60 proc. w Europie).

Zgodnie z międzynarodowymi zaleceniami badanie mutacji w genie EGFR należy przeprowadzać w przypadku rozpoznania niedrobnokomórkowego raka płuca w stadium zaawansowanym, a decyzje dotyczące leczenia należy podejmować na podstawie otrzymanych wyników, aby zapewnić pacjentom najlepsze, celowane leczenie zgodne z określonym typem raka.

Jest to istotne, ponieważ w przypadku pacjentów z zaawansowanym rakiem płuca oraz mutacją w genie EGFR celowane leczenie może okazać się korzystne, poprawić jakość życia i przedłużyć okres bez objawów postępu choroby, w porównaniu z zastosowaniem standardowej chemioterapii. Ponadto, najnowsze dane wykazują, że leczenie celowane przedłuża okres przeżycia w porównaniu z chemioterapią u pacjentów z najczęstszym typem mutacji (Del19)3. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum