• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Onkolodzy proponują zniesienie limitów świadczeń, ale tylko dla wybranych ośrodków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2014 18:57

Limity świadczeń w onkologii powinny być zniesione, ale tylko w przypadku ośrodków, które zapewniają wysoki poziom leczenia - podkreślali uczestnicy konferencji z udziałem m.in. dyrektorów publicznych centrów onkologii, która odbyła się w Warszawie w Światowym Dniu Walki z Rakiem.

Onkolodzy proponują zniesienie limitów świadczeń, ale tylko dla wybranych ośrodków
Dyrektor Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie prof. Krzysztof Warzocha zaznaczył, że ośrodki onkologiczne zamiast współpracować konkurują ze sobą o większe pieniądze w ramach kontraktów z NFZ. - Jest to konkurencja na wyniszczenie. Preferowani są pacjenci, których leczenie nie jest kosztowne - dodał.

W ocenie prof. Warzochy, problemem nie jest wysokość środków przekazywanych na onkologię - które w ostatnich latach wzrosły czterokrotnie - ale ich wykorzystywanie. Dyrektor Instytutu, odnosząc się do kwestii ewentualnego zaniesienia limitów świadczeń w onkologii, ocenił, że trzeba się zastanowić, czy nie powinno ono dotyczyć wyłącznie ośrodków wysokospecjalistycznych.

Zdaniem dyrektora Centrum Onkologii w Bydgoszczy Zbigniewa Pawłowicza, zniesienie limitów świadczeń w całej onkologii nie jest możliwe - powinno być ono ograniczone jedynie do ośrodków zapewniających na wysokim poziomie leczenie kompleksowe.

Pawłowicz, jako pierwszy szef Centrum Onkologii, podjął niedawno decyzję o uwolnieniu limitów świadczeń wynikających z kontraktów na pierwszy kwartał 2014 r. Decyzja ta w porozumieniu z dyrektorem Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia ma skrócić oczekiwanie na leczenie. Dotyczy to jednak chorych z rozpoznaną już chorobą nowotworową. 

Czytaj także: Onkolodzy: problemem jest nie tyle finansowanie, ile organizacja systemu

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki podkreślał, że w ostatnich latach poprawił się dostęp do leczenia onkologicznego, na co wpływ miał wzrost finansowania, który umożliwił m.in. zakup nowoczesnego sprzętu. Wiceminister przypomniał, że realizowany był Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych.

P.o. prezesa NFZ Marcin Pakulski, mówiąc o kwestii limitowania świadczeń, podkreślał, że liczba pieniędzy, którą dysponuje Fundusz, jest ograniczona. Dodał, że trzeba zagwarantować równy dostęp do świadczeń. - Liczy się nie rodzaj choroby, ale jej zaawansowanie, zagrożenie dla życia - stwierdził.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedział w styczniu, że za kilka tygodni przedstawi propozycje rozwiązań dotyczące onkologii. Przy MZ powstał zespół ekspertów, który ma przygotować propozycję zmian.

Także w styczniu premier Donald Tusk zapowiedział intensywne prace nad zmianami w onkologii. Dodał, że objął nieformalny patronat nad tymi pracami.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum