Onkolog zwrócił również uwagę na braki specjalistów, szczególnie w zakresie radioterapii i chirurgii onkologicznej oraz brak ujednoliconych programów kształcenia studentów.

Efektywność leczenia
Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia nieco inaczej widzi kwestię kryteriów, za pomocą których można różnicować ośrodki onkologiczne. - Osiąganie jak najlepszej jakości rozumiemy nie tylko w kontekście posiadanego sprzętu i kadry, ale poprzez osiągane wyniki leczenia - wyjaśniał Igor Radziewicz-Winnicki, wiceminister zdrowia i dodał: - To, czego obecnie brakuje, to otwartości ośrodków onkologicznych na publikowanie informacji na temat osiąganych wyników leczenia.

Jego zdaniem dyskusja koncentruje się w zbyt dużej mierze na kwestii usprzętowienia.

- Jeśli zasadę referencyjności ustawimy w oparciu o kategorię sprzętu, to efektem będzie kupowanie aparatury na potęgę, byle tylko zdobyć więcej punktów i uzyskać wyższy stopień referencyjności. Ambicją różnych ośrodków będzie dosprzętowienie - przekonywał.

Zdaniem wiceministra Radziewicza-Winnickiego, pozostaje też pytanie o kryterium kadrowe. - Czy kwestia posiadania samodzielnych pracowników ma wpływ na podwyższenie referencyjności czy nie? Przez takie rozwiązanie możemy spowodować, że ośrodki akademickie uzyskają przewagę nad szpitalami marszałkowskimi czy wojewódzkimi - wskazywał.

Dylematów jest wiele
Zdaniem Marcina Pakulskiego, p.o. prezesa NFZ, problemem jest nie tylko rozstrzygnięcie kwestii: poziom referencyjności, jak chcą onkolodzy czy efekty leczenia jak chce minister zdrowia? W jego ocenie płatnik ma jeszcze jeden dylemat do rozwiązania - równy dostęp do publicznych środków - zarówno dla pacjentów, jak i dla świadczeniodawców.

- Kwota na świadczenia zdrowotne jest ograniczona i dzielona tak, by zagwarantować równy dostęp każdemu pacjentowi, nie tylko onkologicznemu. Czy zatem zasadne jest pytanie o zniesienie limitów w leczeniu w onkologii? Nie - odpowiedział prezes Pakulski, wyjaśniając wątpliwości: - Nie pytajmy, kiedy dostęp do leczenia przestanie być limitowany, tylko kiedy stworzymy system, w którym preferencje w dostępie do pieniędzy publicznych będą mieć ci, którzy najskuteczniej leczą - mówił Marcin Pakulski.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych