• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Onkolodzy: kiedy leki przeciwwymiotne łagodzą skutki chemioterapii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 września 2015 17:38

Nudności i wymioty to jedne ze skutków chemioterapii, których pacjenci obawiają się najbardziej. Dzisiejsza medycyna dysponuje lekami, które są w stanie skutecznie łagodzić te objawy, jednak nie każdy lekarz właściwie je stosuje - przekonują onkolodzy.

Onkolodzy: kiedy leki przeciwwymiotne łagodzą skutki chemioterapii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

O stosowaniu tzw. postępowania wspomagającego w onkologii mówiono podczas piątkowej konferencji prasowej w Warszawie.

Postępowanie wspomagające w onkologii to nie leczenie stricte przeciwnowotworowe, a takie, którego zadaniem jest złagodzenie objawów choroby lub ubocznych objawów podjętego leczenia.

Jednym z takich objawów są nudności i wymioty, a - jak powiedziała kierowniczka oddziału chemioterapii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kopernika w Łodzi dr Ewa Kalinka-Warzocha - pacjenci obawiają się ich dużo bardziej niż np. utraty włosów.

- Jakkolwiek bardzo częste są objawy uboczne hematologiczne, jak spadki różnego rodzaju krwinek, to są objawy, które widzi diagnosta laboratoryjny w wyniku morfologii. Pacjent dużo mniej odczuwa tego skutki. Natomiast nudności i wymioty są tym, co całkowicie odbiera jakość życia naszym chorym, powodując, że czują się tak, jakby za chwilę mieli zemdleć albo wręcz, jak mówią, jakby za chwilę mieli umrzeć - podkreśliła.

Jak dodała, strach przed wystąpieniem tych niepożądanych objawów niejednokrotnie jest przyczyną rezygnacji chorych z terapii.

- Chęć takiej rezygnacji jest nam zgłaszana dość często. Pacjenci na przykład próbują na nas wymusić dłuższe odstępy pomiędzy poszczególnymi cyklami czy zmniejszenie dawek leków - powiedziała Kalinka-Warzocha.

Dodała: - Każdorazowe wytłumaczenie choremu, jakie są konsekwencje takiego zmniejszenia dawkowania, przynosi jednak pewne korzyści i pacjent świadomie postanawia jeszcze raz się z tym zmierzyć. A my, dodając kolejne elementy leczenia wspomagającego, wspieramy naszych chorych, mając nadzieję, że po prostu te objawy się ograniczą

Konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej prof. Maciej Krzakowski wyjaśnił, że dzisiejsza medycyna radzi sobie z wczesnymi i ostrymi nudnościami i wymiotami (tu klasyfikuje się te, które pojawiają się w ciągu 24 godzin od podania chemioterapii). Mniej skuteczne jest łagodzenie objawów późnych, czyli już po wyjściu chorego ze szpitala.

Kalinka-Warzocha wyjaśniła, że wynika to z tego, iż przyczyną nudności i wymiotów późnych nie jest jedynie toksyczne działanie chemioterapii.

- Włączają się wówczas wszelkie inne szlaki neurogenne. Nasz mózg zaczyna reagować na to, że chcieliśmy go zatruć i generuje jedną reakcję: nic więcej nie chcę przyjąć, bo się boję, że mnie znowu zatrujecie. Więc powodując nudności i wymioty, zniechęca nas do przyjmowania pokarmów, a zatem i trucizn - powiedziała.

Dyrektor Centrum Onkologii w Warszawie prof. Krzysztof Warzocha powiedział, że obecnie nie wszyscy lekarze właściwie stosują postępowanie wspomagające, choć często jest ono warunkiem kontynuowania leczenia przeciwnowotworowego we właściwych dawkach.

Jego zdaniem zastosowanie postępowania wspomagającego powinno być uwzględnione w rozporządzeniu ministra zdrowia, w którym określony jest algorytm, na podstawie którego rozliczane są świadczenia onkologiczne.

Z kolei Kalinka-Warzocha oceniła, że prawidłowe, we właściwych dawkach zastosowanie leków przeciwwymiotnych powinno być warunkiem rozliczenia chemioterapii.

- Mamy jasno określone przez zalecenia międzynarodowe i polskie, jakie leki przeciwwymiotne na jaki rodzaj i dawkę cytostatyku powinniśmy zastosować. Nie wymaga to zatem żadnych kreatywnych pomysłów ze strony lekarza. Wystarczy wziąć tabelkę, odczytać i zastosować - podkreśliła.

W jej ocenie brak działań wspomagających powinien w znacznym stopniu obniżać wycenę procedury związane z podaniem chemioterapii, bo wówczas jest ona przeprowadzona nieprawidłowo.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum