• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Onkolodzy apelują o wykonywanie badań profilaktycznych

Autor: • Źródło: PAP08 października 2022 20:43

30 chirurgów onkologów z Polski doskonaliło swe umiejętności podczas dwudniowych XI Warsztatów Chirurgii Piersi, które w sobotę, 8 października, zakończyły się w Świętokrzyskim Centrum Onkologii (ŚCO) w Kielcach. Medycy uczestniczący w szkoleniu apelowali o wykonywanie badań profilaktycznych.

Onkolodzy apelują o wykonywanie badań profilaktycznych
Onkolodzy apelują o wykonywanie badań profilaktycznych. Fot. Świętokrzyskie Centrum Onkologii
  • W Kielcach odbyły się XI Warsztaty Chirurgii Piersi. Medycy uczestniczący w tym szkoleniu apelowali o wykonywanie badań profilaktycznych
  • W Polsce liczba zachorowań na raka piersi kształtuje się na poziomie około 18 tys. rocznie 
  • Prof. Rafał Matkowski z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii przyznał, że wyniki leczenia raka piersi w naszym kraju należą do jednych z najgorszych wśród krajów europejskich

Jest apel onkologów. Chodzi o wykonywanie badań profilaktycznych

- Współczesna onkologia dysponuje znakomitymi warunkami do wyleczenia nowotworów, ale jest jeden problem - pacjenci zgłaszają się w wysokim stopniu zaawansowania nowotworowego, a wówczas nasze możliwości są bardzo ograniczone - ocenił prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Dodał, że dzięki takim inicjatywom jak warsztaty chirurgii piersi poziom leczenia polskich pacjentek się poprawia. Najważniejsza jest jednak profilaktyka - podkreślał.

Prof. Rafał Matkowski z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu przypomniał, że w Polsce liczba zachorowań na raka piersi kształtuje się na poziomie około 18 tys. Natomiast należy przyjąć, że w ciągu dwudziestu lat liczba przypadków się podwoi.

- Wszystkie towarzystwa naukowe nadal zalecają badania przesiewowe, jako jedyny czynnik, który może zmniejszyć umieralność na raka piersi i zakres ingerencji u pacjentek. Leczenie jest mniej agresywne, mniej okaleczające. W Polsce badania screeningowe są bardzo zaniedbywane przez pacjentki. Każda Polka między 50 a 69 rokiem życia może nieodpłatnie wykonywać takie badanie. Natomiast zgłasza się na nie zaledwie 30-40 proc. pań. Problem nie jest sześciotygodniowe okres oczekiwania na leczenie, tylko pięcioletnie zaniedbania w zgłaszaniu się na badania przesiewowe - wyjaśnił prof. Matkowski.

Dodał, że wyniki leczenia raka piersi w Polsce należą do jednych z najgorszych wśród krajów europejskich. W Polsce po pięciu lat od zdiagnozowania raka piersi żyje około 70-80 proc. pacjentek.

Dr Marek Bunder z Breast Unit w Bad Saarow w Niemczech, który od początku uczestniczy w warsztatach organizowanych w ŚCO, chwalił kielecką placówkę za dobre wyniki leczenia.

- Kielecka klinika, w której wykonywane są operacje usunięcia raka piersi, w porównaniu do innych ośrodków onkologicznych jest na wysokim poziomie. Najważniejszym w centrum chorób piersi jest struktura tego centrum. W tej strukturze muszą być odpowiednie narzędzia i ludzie, a to kielecki ośrodek posiada - ocenił.

ŚCO. Wzrasta liczba zabiegów tzw. jednoczasowej rekonstrukcji piersi

W Świętokrzyskim Centrum Onkologii wzrasta liczba zabiegów tzw. jednoczasowej rekonstrukcji piersi. Polega to na połączeniu zabiegu usunięcia piersi z jej rekonstrukcją. Chirurdzy rocznie wykonują około 250 takich operacji.

- Jednoczasowa rekonstrukcja piersi wiąże się z tym, że podczas zabiegu, który ma za zadanie leczenie onkologiczne pacjentki, czyli usunięcie chorobowo zmienionego gruczołu, wykonujemy od razu odtworzenie piersi. Usuwając gruczoł piersiowy, wstawiamy implant, czyli protezę. Dzięki temu pacjentka, budząc się po zabiegu, nie odczuwa braku piersi - wyjaśnił dr Artur Bocian z Kliniki Chirurgii Onkologicznej.

W części szkoleniowej XI Warsztatów Chirurgii Piersi wykonanych zostało sześć zabiegów operacyjnych, m.in. mastektomie prepektoralne z jednoczasową rekonstrukcją przy użyciu protez, siatki ADM, mastektomia profilaktyczna i wymiana implantu u pacjentki po wcześniejszej mastektomii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum