• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Onkolodzy: "Przebadaj śmiało ciało - by działać chciało!"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2013 16:24

Autorzy kampanii "Rak. To się leczy!" chcąc zachęcić Polaków do badań profilaktycznych wzywają: "Przebadaj śmiało ciało, przebadaj śmiało ciało - by nie przegrało!".

Onkolodzy: "Przebadaj śmiało ciało - by działać chciało!"
Onkolodzy, pacjenci żyjący z nowotworem, aktorzy oraz członkowie Fundacji Rosa, będącej głównym organizatorem kampanii społecznej mówili o tym w poniedziałek (4 lutego) w Warszawie na konferencji, na której zainaugurowano wydarzenie z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem.

- Cały czas mówimy o raku ze spuszczoną głową. Ta kampania ma raka odczarować, odmitologizować, pokazać, że rak to nie jest wyrok, dopust Boży, że można wiele zrobić, by go uniknąć lub skutecznie leczyć - mówił prof. Jacek Jassem, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, kierujący zespołem ekspertów kampanii.

Chcąc zmienić język i sposób, w jaki mówi się w Polsce o nowotworach organizatorzy kampanii nawiązują do cytatów znanych z popularnych komedii i seriali, jak "Seksmisja", "Chłopaki nie płaczą", "Stawka większa niż życie", "Madagaskar".

"Żeby chłop nie mógł z gołą babą w windzie! Ech! A wystarczyło się iść przebadać i już! Przecież raka się leczy! - ubolewa w jednym ze spotów kampanii Jerzy Stuhr odtwórca roli Maksa Paradysa w "Seksmisji". A Cezary Pazura, grający Freda w komedii "Chłopaki nie płaczą" przekonuje: "Przestań się mazać! Chłopaki nie płaczą! Chłopaki się badają i żyją! Rak? To się leczy".

W kampanii udział biorą również Jarosław Boberek, który użycza głosu królowi Julianowi z "Madagaskaru" oraz Stanisław Mikulski, znany wszystkim Polakom agent J23 z serialu "Stawka większa niż życie". Według prof. Jassema, ta kampania ma zmienić świadomość Polaków.

- Ludzie muszą uwierzyć, że większość nowotworów jest związana z naszym stylem życia - paleniem papierosów, złą dietą. Muszą uwierzyć, że wcześnie wykryty nowotwór jest prawie zawsze uleczalny. Poza tym terapia nie jest wówczas okaleczająca. Pacjent może wrócić do rodziny, pracy, dalej uprawiać sport - tłumaczył onkolog.

Prezes Fundacji Rosa Bohdan Pecuszok poinformował, że na stronie internetowej kampanii (www.raktosieleczy.pl) konsultanci będą w prosty sposób odpowiadać na pytania o choroby nowotworowe, metody ich diagnozowania i leczenia. W razie potrzeby będą też kierować do placówek najbliższych miejsca zamieszkania pacjentów.

- Oczywiście środowisko medyczne ma wiele pracy do wykonania. Musimy lepiej uczyć studentów, lekarzy rodzinnych, sami musimy się doskonalić. Potrzeba też więcej nakładów na onkologię. Ale społeczeństwo musi wziąć zdrowie w swoje ręce, bo tylko wspólnymi siłami możemy pokonać raka - podsumował prof. Jassem.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum