• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Onkobarometr: będą monitorować kolejki i realizację pakietu onkologicznego

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 30 czerwca 2014 13:55

Fundacja Watch Health Care przygotowała nowe narzędzie służące do monitorowania skuteczności wdrażania zmian w ramach tzw. ''pakietu onkologicznego''.

OnkoBarometr to nowy projekt WHC, w ramach którego Fundacja będzie monitorować zmiany w dostępności do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych z szeroko rozumianego zakresu onkologii w Polsce.

Zawarto w nim analizę 5 dziedzin medycyny z zakresu onkologii (chirurgii onkologicznej, ginekologii onkologicznej, hematologii i hematoonkologii, onkologii sensu stricte, oraz radioterapii onkologicznej) przeprowadzoną w maju 2014 r. 

W 2010 roku schorzenia nowotworowe dotknęły 140,5 tys. mieszkańców Polski, dlatego Fundacja postanowiła poświęcić szczególne miejsce pacjentom chorym onkologicznie. Wśród przeanalizowanych dziedzin medycyny najdłuższą kolejkę odnotowano w chirurgii onkologicznej, gdzie średnio na uzyskanie świadczenia trzeba poczekać ok. 1,8 mies., a najkrótszą w radioterapii onkologicznej (pół miesiąca).

Z analiz przeprowadzonych przez Fundację wynika, że jednym z najważniejszych problemów opieki zdrowotnej w Polsce jest utrudniony dostęp do lekarzy specjalistów, diagnostyki obrazowej oraz etapowość leczenia, rzutująca negatywnie na szanse wyleczenia pacjenta onkologicznego.

Obecnie na konsultację specjalistyczną z zakresu dziedzin onkologicznych w maju polscy pacjenci czekają średnio półtora miesiąca. Specjalistą do którego czas oczekiwania jest najdłuższy jest hematolog do którego aby uzyskać poradę należy poczekać średnio 3,5 mies. Najkrócej czekamy na wizytę do onkologów (ok. 2 tygodnie).

Również aktualny średni czas oczekiwania na badania diagnostyczne wynosi ok. 1,7 mies. Badanie rezonansem magnetycznym, stosowane w diagnostyce raka mózgu, jest obarczone największym czasem oczekiwania, który wynosi ponad 4,5 miesiąca. Również 4 mies. na badanie cytogenetyczne jak i 2,5 mies. na tomografię komputerową nerek, świadczą negatywnie o dostępności do diagnostyki.

Zabiegami, lub operacjami do których dostęp jest najbardziej ograniczony są: rekonstrukcja piersi z użyciem implantu typu ekspander (8 mies.), mukozektomia oraz usunięcie guzka tarczycy. Pacjentka z rakiem piersi na rozpoczęcie leczenia czeka w Polsce ok. 5 mies., co jest ponad dwukrotnie dłuższym czasem niż zalecany zgodnie z brytyjskimi standardami.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum