WHC/Rynek Zdrowia | 04-02-2015 14:19

OnkoBarometr: sezonowa, pozorna poprawa dostępności do świadczeń

Fundacja WHC prezentuje wyniki najnowszego raportu dotyczącego kolejek do świadczeń onkologicznych po tym, jak minął miesiąc od wejścia w życie tzw. "pakietu onkologicznego”. Jego wprowadzenie, zgodnie z obietnicami ministra zdrowia, miało doprowadzić do zniknięcia kolejek dla pacjentów onkologicznych.

OnkoBarometr przedstawia analizę kolejek w 5 dziedzinach medycyny zajmujących się walką z nowotworami, takich jak: onkologia, chirurgia onkologiczna, ginekologia onkologiczna, hematologia i hematoonkologia oraz radioterapia onkologiczna.

Zgodnie z raportem aktualnie średni czas oczekiwania na świadczenia onkologiczne wynosi 1 mies.  i skrócił się o 0,3 miesiąca w stosunku do poprzedniego okresu jakim był wrzesień 2014. Jednak w porównaniu z kolejkami do świadczeń onkologicznych, analizowanymi w ramach Barometru WHC w lutym 2014, czasy oczekiwania praktycznie nie ulegają zmianie.

- Obserwowana pozytywna zmiana prawdopodobnie spowodowana jest nie tyle wprowadzeniem nowych przepisów związanych z pakietem onkologicznym, co w głównej mierze nową pulą środków finansowych - mówi dr Krzysztof Łanda, prezes Fundacji WHC.

- Taką pozorną, sezonową poprawę dostępności obserwujemy na początku każdego roku, już od kilku lat w Barometrze WHC - dodaje Łanda.

Obecnie na pojedynczą konsultację specjalistyczną w dziedzinach onkologicznych w styczniu 2015 czeka się średnio 0,9 mies. Specjalistą do którego czas oczekiwania jest najdłuższy jest hematolog. 

Aktualny średni czas oczekiwania na badania diagnostyczne wynosi 1,2 mies. Rezonans magnetyczny mózgu jest badaniem z najdłuższym czasem oczekiwania, który wynosi ok. 6,1 mies. Również na inne badania czeka się ponad 1 mies. co źle świadczy o dostępności do diagnostyki onkologicznej w Polsce.

Choroby nowotworowe są przyczyną 20% liczby zgonów w Polsce. W samym tylko 2010 roku schorzenia nowotworowe dotknęły około 140,5 tys. mieszkańców Polski. Dynamika wzrostu zachorowań na nowotwory w Polsce należy do najwyższych w Europie, tymczasem w dalszym ciągu dostęp do opieki zdrowotnej pozostawia wiele do życzenia. Bariery w postaci kolejek, ograniczające możliwość leczenia pacjentom onkologicznym stanowią poważny problem społeczny.

Najdłuższe kolejeki odnotowane w styczniu 2015 r. to : rekonstrukcja piersi - 24 mies., usunięcie guzka tarczycy - 10 mies., rezonans magnetyczny mózgu - 9,8 mies., resekcja tarczycy - 8 mies., wizyta u hematologa (6-letnie dziecko) - 6,9 mies., tomografia komputerowa miednicy małej i brzucha - 4,7 mies., badanie cytogenetyczne - 4 mies.