• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Olsztyn: w szpitalu uniwersyteckim przeprowadzono zabieg chemoembolizacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 grudnia 2016 14:17

W olsztyńskim szpitalu uniwersyteckim przeprowadzono w czwartek (15 grudnia) dwa zabiegi chemoembolizacji u pacjentów z nowotworami wątroby. To metoda polegająca na podaniu chemioterapii bezpośrednio do guza z jednoczesnym zamknięciem naczyń żywiących nowotwór.

Olsztyn: w szpitalu uniwersyteckim przeprowadzono zabieg chemoembolizacji
Olsztyn: w szpitalu uniwersyteckim przeprowadzono zabieg chemoembolizacji. Fot. Archiwum

Zabieg chemoembolizacji jest bardzo skomplikowany i wykonuje się go w Polsce rzadko, na Warmii i Mazurach dotąd takich operacji nie wykonywano. W Olsztynie w czwartek przeprowadzono go w szpitalu uniwersyteckim w nowo utworzonej Klinice Chirurgii Onkologicznej z Chirurgią Wątroby, którą kieruje dr hab. Dariusz Zadrożny.

Chemoembolizacja polega na podaniu chemioterapii bezpośrednio do guza i jednoczesnym zamknięciu naczyń żywiących nowotwór. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wysokich dawek chemioterapii bezpośrednio w guzie, a jednocześnie pacjent nie odczuwa negatywnych skutków leczenia na taką skalę, jak przy podawaniu chemioterapii do żyły obwodowej.

Jak powiedział PAP prorektor olsztyńskiego uniwersytetu ds. nauk medycznych prof. Wojciech Maksymowicz, zabieg ten wymaga wysokich umiejętności ze strony lekarzy. W Olsztynie chemoembolizację przeprowadził zespół, którym kierował prof. Zadrożny. Przeprowadzenie nowatorskich operacji poprzedził proces odpowiedniej kwalifikacji pacjentów.

Oba nowatorskie zabiegi zostały sfinansowane ze środków szpitala i uczelni. - Rak nie może czekać, jest potrzeba leczenia ludzi, to trzeba to robić, a nie czekać, aż wygramy konkurs na świadczenie usługi w NFZ - powiedział PAP prof. Maksymowicz, który nie wykluczył, że w perspektywie podobnych zabiegów będzie w Olsztynie więcej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum