• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Olsztyn: rak jądra, prostaty - tu nie ma czasu na wstyd

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 listopada 2015 14:25

Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie przez cały listopad będzie namawiał mężczyzn do profilaktyki nowotworowej. "Prosta ta sprawa" to akcja kierowana do mężczyzn, u których przy pomocy łatwych badań można wykryć bądź wykluczyć raka prostaty czy raka jąder.

Olsztyn: rak jądra, prostaty - tu nie ma czasu na wstyd
Tu nie ma czasu na wstyd. Fot. archiwum

W czwartek (5 listopada) na konferencji prasowej ordynator oddziału urologii olsztyńskiego szpitala miejskiego dr Zbigniew Purpurowicz powiedział, że profilaktyka typowo męskich nowotworów jest wciąż tematem wstydliwym.

- Pacjenci wstydzą się choroby a szczególnie wstydzą się nowotworów narządów intymnych - jąder czy prostaty. Bronią się przed pójściem do lekarza, do świadomości nie dopuszczają, że mogą być chorzy - ocenił dr Purpurowicz.

W Polsce notuje się rocznie 1200 przypadków raka jąder.

- Nie jest to może dużo, ale to rak, który dotyczy prawie wyłącznie młodych ludzi między 20 a 30 rokiem życia. Wykrycie jest dosyć łatwe, bo wystarczy raz w miesiącu zbadać sobie jądra. Obawy powinna budzić niesymetryczność, zgrubienia czy powiększenia tych narządów. Rozpoznanie guzów jądra jest badaniem nie obciążającym chorego, bo wykonuje się to przy pomocy USG - wyjaśnił specjalista.

Dodał, że najprostszym badaniem, w którym lekarz może zaobserwować pewne nieprawidłowości dotyczące prostaty jest badanie PSA. Jest to badanie wykrywające antygen specyficzny dla tego rodzaju gruczołu.

- Gdy urolog wykryje nieprawidłowości zleca kolejne badania. U mężczyzn, w rodzinie których były przypadki zachorowań na raka prostaty badanie PSA powinno się wykonywać już po 40 roku życia, pozostali mężczyźni powinni poddawać się tym badaniom po 50 roku życia - zaznaczył.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz podkreślił, że profilaktyka nowotworowa powinna być nie jednorazową akcją ale długofalowym działaniem. - Chodzi o edukację i konieczność wykonywania badań profilaktycznych. Mogę zapewnić, że ja się badam regularnie - powiedział Grzymowicz.

Jak poinformowała dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie Joanna Czużdaniuk rocznie na raka prostaty zapada 10 tys. mężczyzn w Polsce, spośród nich 3 tysiące umiera z powodu zbyt później diagnozy. Dodała, że w olsztyńskiej placówce na 350 wykonywanych biopsji około 70 procent potwierdza nowotwór.

Symbolem akcji są męskie wąsy a hasło kampanii brzmi "Zapuść wąsy dla jaj". W olsztyńska akcję "Prosta ta sprawa" zaangażowali się znani i popularni twórcy oraz sportowcy: zespoły Czerwony Tulipan i Enej a także piłkarze Stomilu i olsztyńscy siatkarze. W niedzielę 200 olsztyńskich morsów czyli ludzie kąpiący się zimą, zanurzy się w jeziorze Ukiel, przyklejając sobie symbol akcji - wąsy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum