• PATRON HONOROWYpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Ogólnopolska Federacja Onkologiczna pisze do MZ: marnotrawimy środki publiczne

Autor: oprac. MP • Źródło: OFO/Rynek Zdrowia30 października 2021 16:41

- Jesteśmy jedynym krajem unijnym, w którym liczba zgonów na raka stale rośnie. Powstaje pytanie o zasadność kontynuowania działań, które w istocie są z marnotrawieniem środków publicznych - Ogólnopolska Federacja Onkologiczna pisze do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Ogólnopolska Federacja Onkologiczna apeluje do ministra zdrowia Fot. Shutterstock
 • Ogólnopolska Federacja Onkologiczna pisze apel do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego
 • OFO wskazuje na problemy w walce z rakiem piersi i stale rosnącą liczbę zgonów
 • - Możliwość skutecznego leczenia raka w Polsce jest ograniczona i znacznie odbiega od standardów europejskich - podkreśla Federacja

Rak piersi. Polska na czele krajów Unii Europejskiej w liczbie zgonów

- Kończy się październik - miesiąc, który od wielu lat obchodzony jest w Europie jako miesiąc walki z rakiem piersi. To czas na podsumowania działań, które zostały podjęte, by oszczędzić zdrowie i życie tysięcy Polek. Wnioski poparte niepodważalnymi danymi optymistyczne nie są - czytamy w liście skierowanym do ministra.

- Możliwość skutecznego leczenia raka w Polsce jest ograniczona i znacznie odbiega od standardów europejskich. Debaty i spotkania trwają nieustannie, problemy niestety rozwiązywane nie są. Tworzone są liczne projekty, programy, rozporządzenia, pilotaże. Plany są zawsze ambitne, lecz rzeczywistość pacjentów onkologicznych nie napawa optymizmem - napisała OFO.

- Polska ponosi porażki niemal na każdym polu walki z nowotworami, w tym nowotworami piersi. Jesteśmy jedynym krajem unijnym, w którym liczba zgonów na raka stale rośnie - podkreślono.

Czytaj: Rak piersi. Polska jest jedynym krajem UE, w którym rośnie umieralność. "Profilaktyka to katastrofa"

W diagnostyce nowotworów kluczowe są innowacyjne rozwiązania. "Spójrzmy na przykład z Francji"

Ogólnopolska Federacja Onkologiczna zwróciła uwagę, że mimo zapowiedzi, do programów szkolnych nie wprowadzono edukacji zdrowotnej.

- Eksperci kliniczni podkreślają, że edukacja zdrowotna powinna być prowadzona od najwcześniejszych lat życia i to ona jest podstawą walki o zdrowie i życie Polek i Polaków. Lekcje o zdrowiu powinny stanowić odrębny przedmiot szkolny na wszystkich szczeblach nauczania. Polacy nie potrafią dbać o zdrowia ponieważ ich tego nie nauczono - wskazuje OFO.

- Od lat wydajemy ogromne, wielomilionowe kwoty na profilaktykę onkologiczną. Tymczasem efekt tych kampanii są mizerne i nie przekładają się na efektywność. Wręcz przeciwnie - jest coraz gorzej. Powstaje więc pytanie o zasadność kontynuowania działań, które w istocie są zmarnotrawieniem środków publicznych - podkreśla Federacja.

"W związku z tą tragiczną sytuacją, w jakiej znalazły się Polki" OFO apeluje o: 

 • weryfikację wszystkich dotychczasowych programów profilaktycznych, szczególnie o ocenę ich skuteczności,
 • pilne wdrożenie międzynarodowych wytycznych w zakresie prowadzenia badań przesiewowych (WHO, EU) oraz analizę wzorców komunikacji zaczerpniętych z innych krajów, odnoszących sukcesy w obszarze profilaktyki wtórnej w onkologii,
 • przeprowadzenie analizy wszystkich barier, które są przyczyną tak zatrważająco niskiej skuteczności programów profilaktycznych w Polsce oraz dotarcia do grup docelowych,
 • wprowadzenie diagnostyki "1 dnia", tj. takiej organizacji badań, by pacjentka miała możliwość przeprowadzenia wszystkich niezbędnych badań w jak najkrótszym czasie, wraz ze zdefiniowaniem zakresu badań, które w ramach "diagnostyki 1 dnia" należy wdrożyć;
 • umożliwienie lekarzom POZ wystawiania skierowań na USG piersi, w szczególności dla kobiet, u których monografia jest niewskazana z przyczyn zdrowotnych lub innych.

Czytaj: Rak piersi. Nawet 100 mln badań przesiewowych nie odbyło się w czasie pandemii. Skutki mogą być opłakane

Lekarka: po roku trafiają do mnie pacjentki z guzami 4-5 centymetrowymi

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum